אחרי הסגר: גני הילדים חזרו לפעול במתכונת מעודכנת לימי הקורונה

הבוקר, ראשון, חזרו לפעול גני הילדים במתכונת מעודכנת לימי הקורונה, במסגרתה חולקו ילדי הגן לקבוצות, כשכל קבוצה חולקה לתתי קבוצות בתוך הגן, ולכל קבוצה מתחם מוגדר משלה, על מנת לצמצם עד כמה שניתן את סכנת ההידבקות בנגיף הקורונה.

הגננות קיבלו את הילדים כשהן עוטות מסכות, וההורים התבקשו להיפרד מילדיהם בשער הגן. עוד התבקשו ההורים, למסור לגננת טופס הצהרת בריאות לתלמיד, המאשר כי חום הילד עומד על מתחת ל – 38 מעלות וכי אינו משתעל או סובל מקשיי נשימה.

מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך דר' אורנה שמחון: "הבוקר הזה הוא בהחלט מרגש עבורי. יום של שמחה. רבבות תלמידי הגנים בצפון חוזרים למעגל הלמידה תחת כללי קורונה מחמירים מוקפדי מוגנות, היגיינה וסניטציה. אני מחבקת בחום ובאהבה את הילדים, הגננות והסייעות ומברכת אותם בברכת ברוכים הבאים".

עפ"י נתוני משרד החינוך, למעלה מ-77 אלף ילדי הגיל הרך מאכלסים למעלה מ-3,000 גנים בצפון עם מעל ל-3,400 גננות. עוד נמסר ממשרד החינוך:"התמודדות מערכת החינוך עם משבר הקורונה, בתקופה האחרונה, הוכיחה את חוסנה, את עוצמתה ואת יכולתה לתפקד באופן מיטבי, בתנאים קשים; תנאים בהם לא התנסינו מעולם. מיד כשהתקבלה החלטה לסגור את מוסדות החינוך החלה התגייסות מופלאה, של המערכת כולה, לביצוע מיידי של למידה מרחוק, בשלל אופנים.

לפני שבועיים וחצי התחלנו לפתוח את מוסדות החינוך המיוחד, לפני שבוע החזרנו את ילדי כיתות א' עד ג' ואת שכבות י"א וי"ב, בדרך החזרנו את ההסעות, תגברנו את מסגרות נוער בסיכון, פעלנו לפתיחת הצהרונים, וכעת אנו פותחים, בזהירות הנדרשת, את גני הילדים.

הגנים חולקו לשתי קבוצות, כל קבוצה חולקה לתתי קבוצות, נקבעו כללי הפעלה ורוטציה בין הקבוצות, כדי לאפשר פעילות שוויונית לכולם, ואנו מבצעים פעולות מטה מקיפה כדי להיערך לכל אחד מהשלבים הבאים.

אושר מתווה הצהרונים

בתוך כך, משרדי החינוך, האוצר, החינוך והשלטון המקומי הגיעו ביום שישי האחרון לסיכום על מתווה הפעלת כלל הצהרונים המופעלים על ידי הרשויות המקומיות ומי מטעמה לגילאי 3-8, במסגרתו הוחלט כי בכל האשכולות 1-10 תפתחנה מסגרות של צהרונים בגנים וכן בכיתות א'-ב', בהתאם למודל ההפעלה הקיים היום.

לאור זאת, בימים הקרובים תחלנה לפעול המסגרות באופן הדרגתי, בהתאם להיערכות של כל רשות. כל אחת מהן תפרסם באופן מסודר עדכון אודות הרישום ומועד התחלת הפעלה.

הצהרונים יוצאים לדרך לאחר שהוחלט במשותף על ידי שלושת הצדדים כי במסגרת המתכונת החדשה יועבר שיפוי תקציבי בגין הקטנת הקבוצות, תוך מתן מענה למסגרות של צהרונים גם בגני הילדים בעשירונים 6-10.

הצהרונים יפעלו מתום יום הלימודים בהתאם להרכב הקבוצתי בו מתקיימת הלמידה במסגרת יום הלימודים, ובאותו מתווה הפעלה בהם פעלו עד כה מתום יום הלימודים בגן ובבית הספר. ההורים ישלמו רק בגין הימים בהם ישהו הילדים במסגרת. הפעלת הצהרונים מהווה בשורה כלכלית וחברתית המאפשרת למאות אלפי הורים לשוב לעבודה סדירה.

שר החינוך רפי פרץ: ״מברך על הסיכום שהשגנו עם משרד האוצר והשלטון המקומי באשר למתווה הפעלת הצהרונים. המהלך יביא לשחרור משמעותי של המשק ויתרום להחזרתו ההדרגתית לשגרה יעילה וסדירה. המתווה יחול על טווח הגילים 3-8, מה שאומר שמדובר בפלח אוכלוסייה נרחב והשפעותיו יורגשו באופן מיידי. נמשיך ונעשה הכל על מנת להיטיב עם ההורים ובכלל מערכת החינוך בכדי ליצור שגרה מיטבית בכפוף להוראות משרד הבריאות״.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "לאחר עבודה מאומצת אנחנו בונים קומה נוספת בחזרה של מערכת החינוך לשגרה הדרגתית. לצד פתיחת גני הילדים ביום ראשון הקרוב, ופתיחתן זה מכבר של כיתות א-ג, מצטרפות כעת גם מסגרות הצהרונים. הן תהוונה מסגרת משלימה, איכותית ועם רצף לימודי בעבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב. העבודה עוד רבה, ואנחנו נמשיך לפעול כדי להשלים את המענים להחזרת חלקים נוספים של מערכת החינוך לשגרה"

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס: ״הרשויות ערוכות ונרגשות לקבל את פני הילדים בצהרונים עוד השבוע. הממשלה אישרה כעת את דרישת הרשויות למימון הפעלת הצהרונים ובזאת התקדמנו צעד משמעותי לקראת חזרה לשגרה תוך ראייה של טובת המשפחות מתוך התחשבות בנטל הכלכלי הכבד שמגיע לאחר תקופה מורכבת למיליוני הורים״.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות