'אנשי הים התיכון' מעלים את המודעות להידרדרות במצב הים

ביום שישי הקרוב, 14 במאי, יקיימו 'אנשי הים התיכון' את האירוע הארצי "מבט אל תוך הים" בחמישה מקומות בו זמנית: אכזיב, חיפה, תל דור, געש ואשקלון, במטרה להגביר את המודעות להידרדרות מצב הים ולצורך להגן עליו עם הקמת שמורות ימיות.

התוצאות ההרסניות של דליפת הנפט והזפת שזיהמה את החופים, עדיין מהדהדות. ים התיכון סובל מבעיות זיהום קשות, מדייג יתר, דיג במכמורתנים, פלסטיק ופסולת, קידוחי נפט והתחממות אקלים. כל אלו ועוד פוגעים קשות בסביבה הימית, בבתי הגידול, וגורמים להכחדה של מינים רבים.   

שמורות טבע ימיות גדולות ורחבות הן גלגל ההצלה של הים, ולמען הקמתן פועלים אנשי הים התיכון. לאחרונה, הוכרזה בחיפה שמורה ימית ראש כרמל. אולם גם עם הכרזה זו שטח השמורות הימיות  קטן מאוד. אנו דורשים הקמת שמורות על 20% משטח הים, בהתאם לתוכנית לשמירת הים שמציעה רשות הטבע והגנים. 

‘אנשי הים התיכון’ מעלים את המודעות להידרדרות במצב הים
צילום: אנשי הים התיכון

באירוע יתקיים שנירקול מודרך להיכרות השמורות הימיות, הריף הרדוד, מיני דגים וחסרי חוליות הייחודים לשמורות שלנו.

השנירקולים וההדרכות יתקיימו בחופים הבאים:

חוף אכזיב – קהילת ים אכזיב. בשעות: 08:00, 09:15, 10:30.

חיפה – טיילת בת גלים, קהילת ראש כרמל. בשעות: 08:00, 09:15, 10:30 .

שמורת תל דור – קהילת חוף כרמל. בשעות 08:00, 09:15, 10:30.

חוף געש – קהילת ים שרון. בשעות: 9:00, 10:15, 11:30.

גן לאומי תל אשקלון – קהילת הדרום. בשעות: 8:15, 9:30, 11:00.

הרשמה ופרטים נוספים על האירוע: כאן

הים התיכון מאכלס מגוון ביולוגי ייחודי הכולל כ- 17,000 מינים ומספק שירותי מערכת אקולוגית החיוניים לאדם- מקור מזון, תשתית לחקלאות ימית, מקור מים להתפלה, אתר פנאי ונופש, מקור אנרגיה ועוד. כדי שנהנה מכל אלו ועוד, חייבים להגדיל את אזורי שמורות הטבע בים התיכון. על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים.

'אנשי הים התיכון' הינה רשת ארצית המורכבת מקהילות מקומיות בהן חברים גולשים, צוללים, שחיינים, אוהבי ים ועוד רבים אחרים, אשר כולן מאוחדות ברצון להקים שמורות ימיות בים התיכון. הרשת כוללת את ארגוני הסביבה המרכזיים בישראל: החברה להגנת הטבע, אקואושן, צלול, דלפיס, מגמה ירוקה, התאחדות הישראלית לצלילה – יחד עם ארגון "אנו- עושים שינוי" המרכזת את פעילות הרשת, ובשיתוף רשות הטבע והגנים.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות