בשיא משבר הקורונה: המדינה הטילה קנס בסך 600 אלף שקלים על עסק במעונה

מאז אושר חוק קמיניץ, התיקון מספר 116 לחוק התכנון והבנייה, שהחמיר את הענישה על עבירות תכנון ובנייה בישראל, מתבצעת אכיפה של היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובניה בגליל המערבי, בין השאר, במושבים במעלה יוסף.

חברת גרפיטי שלטים בע"מ, המתמחה בייצור שילוט חזותי וממוקמת במושב מעונה, קיבלה לאחרונה קנס בסך 600 אלף שקלים, לאחר שלא פינתה את העסק משטח משפחתי הרשום כחקלאי. כך, מצא עצמו הבעלים של החברה, יוסי קורסיה, במשבר כפול: בעקבות נגיף הקורונה והסגר המתמשך איבדה החברה רבות מהכנסותיה וקורסיה נאלץ להוציא את רוב העובדים לחל"ת, ובמקביל, מתמודד עם לחץ עצום בעקבות קנס חסר תקדים, שבמידה וישלם אותו תאלץ החברה, המפרנסת מעל 20 עובדים, לפשוט רגל.

קורסיה: "לפני שמונה חודשים, בשיא הבלבול וחוסר הודאות שחווינו בחסות הקורונה, קיבלנו הודעה שיש לנו חודש לפנות את השטח, למרות שכל בר דעת יודע שלא ניתן לפנות עסק, על כל הציוד הגדול והעובדים, בתקופה כזאת קצרה. למרות שהמחירים באזורי התעשיה מרקיעי שחקים, שכרנו מתחם והתחלנו לעבוד על העברת מפעל השלטים. הזמן לקבלת האישורים המתאימים להפעלת העסק במקום חדש, תהליך התאמתו לתעשייה הספציפית שלנו הוא ארוך ומייגע, ותאריך היעד והקנס הלא הגיוני שהוטל עלינו מרגישים כמו חרב שלופה מעל הצוואר".

באמצעות עו"ד ראובן מלאך, ביקש קורסיה הארכה כשהוא מציג מסמכים המראים כי הוא עמל על העברת העסק לשטח מסחרי. הבקשה התקבלה לחודש נוסף, אך בעודו ממתין לאישורים המתאימים, הזמן סוגר עליו: "אנחנו בתקופה מאוד קשה. המחירים של התוצרים שלנו מאוד נמוכים בגלל המשבר בשוק. אם אאלץ לשלם בסופו של דבר את הקנס, החברה תפשוט רגל. מעל 20 עובדים יישארו ללא עבודה והמשפחות שלהם יהפכו לרעבות, ומה יהיה עליי? אני לא יכול למצוא עבודה בגילי המתקדם".

בשיא משבר הקורונה: המדינה הטילה קנס בסך 600 אלף שקלים על עסק במעונה
עו"ד ונוטריון ראובן מלאך. צילום: א.קושנר

עו"ד ראובן מלאך: "בזמן שכולם עסוקים בהישרדות בעקבות משבר הקורונה, המדינה מחליטה להחמיר ולהפיק כפל קנס לחברה משפחתית שעושה הכל על מנת לצלוח את התקופה הקשה. פנינו לבית המשפט וקיבלנו ארכה של מספר שבועות. אם לא תהיה ברירה נגיש עתירה מנהלית כנגד היחידה. הייתי מצפה מהמדינה לגלות אורך רוח כלפי בעלי עסקים בתקופה זו. זו ממש התעמרות בבעלי העסקים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "במסגרת פעילות של רשות האכיפה כנגד עסקים לא חוקיים הפועלים במושב מעונה, ניתנה לעסקים ארכה של בין 3-6 חודשים כך שיוכלו לפנות את העסק ולהימנע מתשלום קנס. אכן, מרבית העסקים הלא חוקיים בחרו להפסיק את העבירה במסגרת הארכת הזמן שניתנה להם. על אף הארכות נוספות של מעל 9 חודשים שניתנו לחברת "גרפיטי שלטים" בחרה החברה שלא לעמוד בהתחייבותם ולכן הוטל עליה קנס".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות