גלאי מתכות מעלי אקספרס מציל פצועי מלחמה במרכז הרפואי לגליל

מנהל מחלקת אף אוזן גרון במרכז הרפואי לגליל, ד"ר אייל סלע, מצא פתרון יצירתי ויעיל לפצועים, ובהם פצועי מלחמה, המגיעים לביה"ח עם רסיסים באזור הראש-צוואר: גלאי מתכות, שרכש באתר "עלי אקספרס", המאתר אותם ביתר קלות וחוסך זמן רב וסיבוכים.

WhatsApp Image at ddd
ד"ר אייל סלע עם גלאי המתכות צילום: רוני אלברט

במשך תקופה ארוכה, מאז פרוץ המלחמה, הגיעו למחלקה פצועים עם פגיעות רסיסים באזור הראש והצוואר. אלא שד"ר סלע חש תסכול: הניתוחים להסרת הרסיסים נמשכו זמן רב, מכיוון שהיה קושי לאתרם. מתוך התסכול הגה רעיון יצירתי: הוא רכש גלאי מתכות שגרתי, ומסתייע בו באיתור מהיר של רסיסים בראש ובצוואר.

"כשמדובר ברסיס ביד או ברגל, יותר קל לאתר, אבל כשהרסיסים נמצאים באזור הראש והצוואר, זה הרבה יותר מאתגר", מסביר ד"ר סלע, ומוסיף כי מדובר בניתוח רגיש מאוד. "כל תזוזה קלה ימינה או שמאלה בניתוח, עלולה לגרום לשיתוק, בשל הקירבה לעצבים ולכלי דם".

הרעיון עלה במוחו לאחר שהובא למחלקה חייל, שנפגע מירי חיזבאללה בלבנון, עם כדור בבסיס הגולגולת. "ידעתי איפה הקליע נמצא, ולמרות זאת, במשך יותר משעה לא הצלחתי לאתר אותו. בניתוח אמרתי לעצמי: 'אם היה לי גלאי מתכות, הייתי מוצא אותו מהר'".

דרך האתר "עלי אקספרס", הזמין ד"ר סלע גלאי מתכות, שמצפצף בכל פעם שמתקרב לרסיס. מאז, "שלף" רסיסים, בעזרת גלאי המתכות, מגופם של כמה פצועים, ובהם חייל שנפגע לאחרונה במתקפת הכטב"מים בחורפיש.

"הוא הגיע במצב קשה, עם רסיסים בעורף ובגולגולת. פצע הכניסה היה במקום אחד, והרסיס במקום אחר, כך שללא המכשיר, זה היה עלול לקחת זמן רב מאוד, מה עוד שהרסיסים היו במקומות רגישים במיוחד. גלאי המתכות קיצר את ההליך בצורה משמעותית, חסך סיבוכים ומנע חתכים מיותרים".

לאחרונה הציג ד"ר סלע את ה"פטנט" החדש בכנס השנתי של איגוד רופאי אף אוזן גרון ומנתחי ראש-צוואר.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות