הגו'קר של המוזיקה המזרחית יוצא במחאה

התחנה 101.5, תחנת הבת של רדיו צפון 104.5, הוקמה לפני שנה וחצי, ומיד החלה להכות גלים בעולם המוזיקה בישראל. את תוכנית הדגל של התחנה "בריזה", משדר אסי הג'וקר (אסי לביא), שדרן וותיק, שמביא לתחנה בכלל ול"בריזה" בפרט, קול אותנטי ואחר, שמצליח לעורר שיח עדכני ולהגיד את מה שכולם חושבים אבל לא מעיזים לדבר עליו: איכות השירים הפופולריים אליהם נחשפים בעיקר ילדים ובני הנוער.

כל זאת, כשהשיח מגיע גם אל התקשורת הישראלית כולה, המשתפת בחשיפות של לביא מהתוכנית, בין השאר את הסכסוך שנוצר בין סטטיק ובין אל ובין בן אל לאביו שימי תבורי, ובנוסף, הפרויקט של התוכנית "כוכב הצפון", תחרות השירה שנוצרה מהרצון לקדם זמרים מהפריפרייה.

הג'וקר של המוזיקה המזרחית

לביא (40), נשוי ואב לשני ילדים, גדל על המוזיקה המזרחית ואהב להאזין לזוהר ארגוב, חיים משה, ישי לוי ועוד. את דרכו כשדרן החל כנער צעיר בתחנת רדיו ששידרה מוזיקה מזרחית, והיתה בבעלות אביו. הוא נלחם רבות למען המוזיקה המזרחית, ידע לזהות רבים מהשירים והזמרים המצליחים עוד בתחילת דרכם, ואת התחנה הפך לבית עבור יוצרים מהזאנר הים תיכוני, כשבתוכניתו מארח את כל הזמרים המושמעים, כשזה לא עניין של מה בכך, לגרום לאומנים להרחיק מהמרכז עד אלינו, לגליל מהערבי.

תוכניתו של הגו'קר הפכה לשם דבר, ובשנת 2019 קיבלה את פרס תכנית המוסיקה הטובה ביותר בישראל בכנס אילת לעיתונאות. עפ"י סקר TGI, לתוכנית "בריזה" מאזינים כ – 35 אלף אנשים ביום, כשהיא משודרת בשתי התחנות, 101.5 ו – 104.5, בו זמנית.

לביא: "אמנם השנה האחרונה היתה מטלטלת, אך מבחינה מקצועית זו השנה הכי טובה שהיתה לי . זה התחיל בזכיה של "בריזה" כתוכנית המוזיקה הטובה ביותר, ומשם נפתחו הרבה דלתות וקרו הרבה דברים טובים. אני מוביל אג'נדה חשובה כבר הרבה זמן, לגבי הטקסטים האלימים והמיניים שבשירים הפופולריים. בחרתי לעשות חשיבה מחדש, וכשאני מקבל סינגל לרדיו, אני נותן הרבה יותר משקל למילים של השיר. הבנתי שלא צריך להשמיע כל דבר, וודאי אם הטקסט מלא באלימות ובהחפצת נשים. המסר שלי הוא: "חבר'ה תתעשתו! המסרים שלכם מגיעים לילדים ובני נוער". אחרי קמו הרבה חברים מהתעשייה שהזדהו איתי, וזה גרם ליוצרים לחשוב פעמיים. קשה לי לשמוע את ההשוואה של סטטיק ובן אל ל"עוגייה חמה", או על מסיבה רווית אלכוהול עם "רק בנות" של איתי לוי וסטפן. מצאתי את עצמי מנסה להסביר לילד שלי את המשמעות של השירים וההחפצה הזאת גרמה לי לשים את השירים האלה בצד ולהוציא החוצה את מה שיש לי להגיד".

המחאה מהגליל מראה את אותותיה במרכז

המסר שמוביל לביא לא נופל על אוזניים ערלות. החודש התראיין לתוכנית בערוץ 12, ביחד עם וותיקי השדרנים בארץ, ביניהם דן קנר, גדעון רייכר, שמעון פרנס ולינוי בר גפן. המאבק שלו קיבל תנופה חיובית כאשר קיבל עדכון מהשטח על גניזת שיר ופרסומת של סטטיק ובן אל: "דווקא בגלל שאומנים וזמרים הם מובילי דעה, ההשפעה שלהם יותר גדולה". מסביר לביא, "אני יודע שהמחאה הצליחה, כיוון ששמעתי שאחד השירים ופרסומת של סטטיק ובן אל נגנזו. אין לי משהו אישי נגדם., להיפך, זה צריך להחמיא להם שאני רואה בהם כמשפיענים במוזיקה הישראלית".

סיפוק גדול מאוד

הקורונה הפריעה להשקה ולפרסום שתוכננו עבור התחנה, אבל זה לא עצר את ההצלחה. לדברי לביא, כמות המאזינים ממשיכה לצמוח ולגדול והם מתכננים להם עוד הרבה מאוד הפתעות: "לקחנו סיכון להקים תחנה ים תיכונית נוסטלגית קלאסית. לא ניסינו להיות פופולאריים. להפתעתנו, מעבר לקהל היעד אליו כיוונו, גילינו גם קהל צעיר שאוהב את השירים האלה. כשהקמנו את התחנה ידעתי שאני הולך לעבוד קשה, אבל הסיפוק הוא מאוד גדול. אין ספק שהמימד הביקורתי והמסרים האותנטיים שאני מביא איתי הם ערך מוסף, שהביא גם את האומנים וגם את המאזינים להעריך אותי ואת התוכנית הרבה יותר".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות