הגורו של תוכנית 'מחיר למשתכן' בעכו: "אני פועל מתוך תחושת שליחות"

צעירים רבים הגישו בשנים האחרונות בקשה לרכישת דירה במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן", שנועדה לרסן את מחירי הנדל"ן לציבור ולהגדיל את היצע הדירות הקיים. את התוכנית מובילים משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, כשמטרתה העיקרית היא להוריד את מחרי הדירות החדשות לצעירים המעוניינים לרכוש דירה, תוך עידוד יזמים לבנות דירות חדשות בכל הארץ. הביקוש לדירות אלו עולה ברוב המקרים על ההיצע ולכן מתקיימת הגרלה בין הזכאים לרכישה.

הצעירים המבקשים לקחת חלק בתוכנית למשתכן ממהרים להירשם להגרלות השונות רק כדי להבטיח את הזכות לרכוש דירה במחיר אטרקטיבי, כשאינם מודעים לכלל התנאים וההשלכות של ההצטרפות לתוכנית.

אחד מהם הוא נתי חג'ג', תושב עכו בן 31, נשוי פלוס 2 בנות, מפקד צוות ברשות לכבאות והצלה ופעיל חברתי בעיר, שהפך את הניסיון שלו כזוכה במחיר למשתכן, לשירות למען הקהילה, ששווה זהב. חג'ג' ואשתו רכשו בית בשכונת הכרם ג' בעיר, הממוקמת מול המכללה האקדמית גליל מערבי. מדובר בהיקף בנייה רחב, הכולל בניינים רבי קומות, כאשר ההערכה היא שעד סוף השנה יוכלו הדיירים החדשים לקבל את המפתח לביתם החדש.

"נדרשנו לשלם קנס בסך 30,000 ש"ח"

חג'ג' ואשתו, זוג צעיר שביקש להגשים את החלום הישראלי ולקנות בית, זכו בהגרלה הנחשקת ומיהרו לחתום על חוזה לרכישת דירה במעלות-תרשיחא, אך לאחר ששקטה הסערה הבינו שעשו טעות שרכשו דווקא שם, בשל גורמים לוגיסטיים ואסטרטגיים, וביקשו לבטל את העסקה.

הגורו של תוכנית ‘מחיר למשתכן’ בעכו: “אני פועל מתוך תחושת שליחות”
משפחת חג'ג'. צילום: פרטי

"מתוך חיפזון התפתינו למחיר, ובהתאם לחוזה עליו חתמנו כשביקשנו לבטל את העסקה נדרשנו לשלם 30,000 ₪ קנס. רצינו קודם כל להיות בעלי נכס ולא לקחנו את כל השיקולים מסביב. הבנו שאנחנו רוצים להישאר בעכו, עיר הולדתנו ולכן החלטנו שאנחנו מוכנים לספוג את כל ההוצאות הכרוכות בכך. נרשמנו באופן מידי להגרלות בעיר עכו ולשמחתנו הודיעו לנו שזכינו. מאז, החלטתי שכל צעד ושעל בתהליך יתבצע אחרי שאבצע מחקר מעמיק, כדי שלא אופתע יותר".

את כל המידע שצבר חג'ג' החליט שהוא מעביר הלאה, כשירות לציבור. היה חשוב לו שזוכים אחרים בתוכנית ידעו בדיוק לקראת מה הם הולכים: "רכשנו דירה בשכונה חדשה בעכו, לא לפני שבדקתי את העסקה הזו מכל הכיוונים. הפכתי למומחה בכל הקשור למחיר למשתכן והיה לי חשוב שצעירים נוספים לא יעברו את הדרך שאנחנו נאלצנו לעבור. כבר כשהייתי סטודנט שמעתי על הרבה אנשים או סטודנטים שלא היו בטוחים אם להישאר בעכו. זיהיתי את הצורך והבנתי כמה אנשים צמאים למידע בנושא, אז החלטתי לקיים כנס בו אני מעביר את כל הידע והניסיון שצברתי, לזוגות אחרים. לכנס הגיעו 150 משפחות, אנשים שרוצים לדעת יותר ואין להם עם מי לדבר. התוכנית אוטוטו מסתיימת והיא, ללא ספק, הזדמנות פז עבור זוגות צעירים רבים שלא יוכלו לרכוש דירה בשום דרך אחרת ועוזרת להם להגשים את החלום על בית. היה לי חשוב להיות שם עבורם, עבור הערבות ההדדית, אחד למען השני".

הכנס שהתקיים במרכז הצעירים בעכו, הוכיח עד כמה חסר למשתתפים בתוכנית מידע אודותיה, ולא רק. אנשים היו צמאים לשמוע על המשכנתאות המתאימות, על הזכויות ועל הסיוע המשפטי. הכנס הוביל להקמה של קבוצת פייסבוק של המחיר למשתכן בעכו ואף לקבוצות וואסאפ של דיירי השכונות החדשות, שכל תכליתן היא העברת מידע שוטף בין התושבים.

"כקבוצה הכוח הרבה יותר משמעותי. למעשה אני מנהל את הקבוצה של הזוכים ולה יש תתי קבוצות עבור כל פרויקט. אני מעלה בקבוצות עדכונים וסרטוני מידע, והפכנו את השכונות החדשות לפנים החדשות של העיר, על כל הפיתוח הסביבתי האדיר הקיים בעכו. אנחנו מצליחים לחשוף עוד אוכלוסיות מתוך העיר ומחוצה לה, וכל זאת במטרה לייצר גם שכנות טובה ואיכותית. קהילה. המידע שאני מביא עושה סדר ומועיל להרבה תושבים, גם מול העירייה והקבלנים, שמבינים שיש כאן קבוצה חזקה. אנשים נשארים בעיר מתוך אמונה בשכונה טובה וחזקה שתתן להם את כל השירותים. בית ספר, גנים, שירותים מסחיים. אני מקווה שלא נתבדה והשכונה תמריא לאן שצריך".

הגורו של תוכנית ‘מחיר למשתכן’ בעכו: “אני פועל מתוך תחושת שליחות”
חג'ג' בכנס שיזם בעכו. צילום: פרטי

העיר עכו מתעוררת לחיים

בעכו, החתימה על הסכם הגג בשנת 2017 כללה בניית 18 אלף דירות עד 2021, כשבמהלך השנים האחרונות רוב הפרויקטים נכשלו. עכו סובלת בעשורים האחרונים מהגירה שלילית, אך החזרת הטבות המס לעיר ופעילות תרבותית ותיירותית ענפה מסייעות ככל הנראה לשינוי התמונה. לטענת העירייה כ-2,000 יחידות דיור מוקמות בשכונת הכרם במסגרת הסכם הגג, וכמו כן, בימים אלה יצאו לשיווק במזרח העיר 747 יחידות דיור.

גם הפעילות המבורכת של חג'ג' מחזקת את הצעירים המבקשים לבנות את ביתם בעיר.

"אני פועל מתוך תחושת שליחות והחיבור לעיר מוביל אותי בעשייה. נפגשתי עם עם מנהלת קשרי קהילה וסגן מהנדס העיר במטרה לחבר את התושבים עם הגורמים הרלוונטיים ולהפיק ערוץ פתוח עם העירייה והקבלנים, על מנת לקדם התפתחות בכל תחומי החיים בשכונה העתידית". מסכם חג'ג'.

https://www.youtube.com/watch?v=X12eM1G3TEMu0026ab_channel=%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%A2%D7%9B%D7%95

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות