הח"כ לשעבר מיכל שיר: "הממשלה ניסתה להפיל את הצעת חוק הטבות המס לעכו. גדעון סער ואני נלחמנו להעביר אותו וניצחנו"

מחר יגיעו נציגי מפלגת "תקווה חדשה" בראשותו של גדעון סער, לבקר בעיר עכו ולפגוש את התושבים. לחברת הכנסת לשעבר, מיכל שיר, מועמדת המפלגה הממוקמת במקום התשיעי, חשוב שתושבי העיר ידעו מי נלחם על העברת חוק הטבות המס שאושר בנובמבר האחרון. שיר אמנם החלה את מלחמתה לאישור החוק כח"כ מטעם מפלגת ה"ליכוד", אך כיום, היא זוקפת את הניצחון לזכות "תקווה חדשה". זאת משום שהיתה היא זו שפעלה רבות יחד עם גדעון סער להתגבר על התנגדות הממשלה באופן גורף לאשר את הצעת החוק, ובסופו של דבר להביא לאישורו בכנסת.

בשיחה עם גליל מערבי ON LINE טוענת שיר כי אם לא היו מתעקשים על אישור החוק, התוצאה עבור העיר עכו היתה הרסנית.

שיר: "במהלך השנתיים האחרונות גדעון סער ואני לא הפסקנו להילחם על העיר עכו. עברנו ימים ולילות של דיונים, שיחות, הפעלת לחצים וניהול קרב לא פשוט, מאחר והממשלה עצרה את העברת הצעת החוק. ההצבעות נדחו עד שהצלחנו לייצר לחץ פוליטי להעברתו. היה ברור לנו שאם זה לא קורה, מדובר במשוואה הרסנית עבור העיר, כאשר 3,600 משפחות עזבו את עכו בשנים באחרונות ומשפחות חזקות לא נכנסו לעיר. ידענו שאנחנו חייבים לבלום את ההידרדרות. לשמחתי, החוק עבר, ולא רק שהעוול תוקן והטבות המס של עכו הושוו לאלו של נהריה, אלא שהתושבים קיבלו רטרואקטיבית החזרים על ההטבות שנלקחו מהם, מחודש יוני. בתמונה רחבה יותר, לצערי, למדינת ישראל אין חזון ואין תוכנית לפיתוח צפון הארץ, שנותר בגדר פריפרייה, וזה אחד הנושאים שמפלגת "תקווה חדשה" מבקשת לטפל בו".

במסגרת החוק שונו הפרמטרים בהטבות המס כך שישוב עירוני שהמדד החברתי כלכלי שלו ארבע ומטה והמדד הפריפריאלי שלו ארבע ומטה, הנמצא במפת הישובים הזכאים להטבות מס, יהיה זכאי לתוספת של עד חמישה אחוז בהטבת המס, וכן, 36 אלף שקל לתקרת ההכנסה, בלבד שההטבה לא תעלה על 12% ו-168 אלף שקלים.

שיר: "לא כיהנתי בכנסת כשהטבות המס ירדו לשבעה אחוזים. שמעתי את ראש הממשלה ואת שר האוצר דאז מפזרים הבטחות, אבל שנה אחר כך לא קרה עם זה שום דבר. הסתבר לי, שמלכתחילה ידעו בממשלה שצריך הצעת חוק ומקורות תקציביים וחבריה לא באמת היו מעוניינים בכך. לכן, ברגע שהממשלה לא רצתה להעביר את החוק החברים התחילו לשים רגליים לחוק. בסופו של דבר ההצעה שלי עברה ברוב של 88 חברי כנסת. למרות התנגדות הממשלה, הכנסת רצתה להעביר את החוק הזה. גדעון סער, שרשום כתושב העיר עכו בעצמו, ואני, נלחמנו והצלחנו למרות ההתנגדות".

בחוק נכללים 16 ישובים, ביניהם: עכו, טבריה, אבו סנאן, בענה, ג’דיידה-מכר, גו’לס, דייר אל-אסד, חצור הגלילית, טמרה, ירכא, כאבול, מג’ד אל-כרום, מזרעה, סח’נין, עראבה וראמה.

"מפלגת ה"ליכוד" נטשה את הערכים והאידיאולוגיה שאני מאמינה בהם"

שיר החלה את דרכה הפוליטית ב"ליכוד" כשהיתה בת 14. אחרי הצבא עבדה בלשכתו של נתניהו, ואף שימשה בהמשך כיועצת הפוליטית של גדעון סער. המפלגה, כך היא טוענת, היתה כל חייה, אך בשנתיים האחרונות, איבדה את הדרך.

שיר: "זה עצוב להודות אבל המפלגה (הליכוד) נטשה אותי ואת הערכים והאידיאולוגיה שאני מאמינה בהם. ה"ליכוד" היתה יותר ממפלגה עבורי. היא היתה הבסיס החברתי שהפך לנוסטלגיה האישית שלי. אני אוהבת את הליכודניקים, אבל לאט לאט החלה נטישה של כל ערכי ז'בוטינסקי, בגין ובית"ר והחברים החלו לעבוד סביב אדם אחד והאינטרסים האישיים שלו, וכל זאת, על חשבון האזרחים".

כחברת ועדת הכספים של הכנסת, עם תחילת משבר הקורונה, קיבלה עוד ועוד פניות נואשות מאזרחים שנקלעו לחובות והגיעו לפת לחם: "הפניות הרבות שהגיעו למשרדי, גרמו לי להבין שהמדינה עוד לא הפנימה את גודל השעה. בכנסת לא דיברו בכלל על המשבר שחווים האזרחים. חשבתי שאולי הזעקה לא כל כך גדולה כי לא יכול להיות שהניתוק כל כך גדול. השיא היה כשהיועץ שלי נכנס למשרד כשהוא נפוח מבכי וסיפר כי במשך שעה ניסה לשכנע בעל עסק לא להתאבד. כל זאת כשעדיין לא גובשו מתווים למענקים וסיוע כלשהו לבעלי העסקים. באחד הימים התבקשתי להגיע לדיון דחוף בוועדת הכספים. כשביקשתי לבחון מה כל כך דחוף חשכו עיני: החזר הטבות מס בשווי מיליוני שקלים לראש הממשלה. וזה בזמן שאין מענקים לאזרחים והבנקים שוחטים את הציבור. סובבתי את האוטו וחזרתי הביתה. קיבלתי איומים וצעקות אבל כבר התרגלתי לסנקציות ולאיומים בהיותי "מורדת" בקו הברור של המפלגה. ביום שבו החליטו להאריך באופן מלאכותי את הקדנציה של הממשלה כדי שאיש אחד ישמור על מקומו, הצבעתי נגד אותה ההחלטה. נשבר לי הלב כי הבנתי שהבית שלי לא קיים יותר, לא בשפה, לא בערכים, לא בדאגה לציבור, אלא רק בהערצה עיוורת לאדם אחד. לשמחתי, גדעון סער הקים את מפלגתו החדשה תחת אותם הערכים שאני מאמינה בהם, ואני בחרתי להצטרף אליו כשותפה לדרך".

ממפלגת ה"ליכוד" טרם התקבלה תגובה לכתבה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות