הישג רפואי במרכז הרפואי לגליל: שיחזור דרכי לימפה בפניה של בת 69

במרכז הרפואי לגליל בנהריה התבצע ניתוח ייחודי ואחד הבודדים במדינת ישראל ובעולם כולו, שנמשך שבע שעות, אשר במהלכו בוצע שיחזור של דרכי הלימפה בפניה של מטופלת בת 69, שסבלה במשך שנים מבצקת בפנים.

ניתוח אונקולוגי שבוצע בפניה של המטופלת, במרכז רפואי אחר, הביא לכריתה חלקית של הלשון וכריתת בלוטות הלימפה באזור הצוואר. לאחר הניתוח, טיפולי קרינה לאזור הצוואר, גרמו להחמרת ההצטלקות והבצקות בפניה.

לימפאדמה (בצקת לימפטית) היא מצב שבו נוזל לימפטי, שהינו שקוף ומכיל חלבונים רבים, מצטבר בחלל הבין-תאי באיברים שונים, וכתוצאה מכך נוצרת בצקת באזור שבו הוא מצטבר.

תפקיד המערכת הלימפטית בגוף הוא לנקז את המרווח הבין-תאי, תוך ניקוז הנוזל למערכת הוורידית בבית החזה בעזרת מערכת צינורות ובלוטות. בחלק מהמקרים, כפי שקרה אצל מטופלת זו – שבלוטות הלימפה שלה נכרתו – דרכי הלימפה נקטעות ונחסמות, מה שגרם להתפתחות בצקת.

נוסף על הבצקות סבלה המטופלת מכאבים חזקים בפניה, מהגבלת תנועה בפנים ובצוואר, ומחוסר יכולת להזיז את הלשון בצורה חופשית, דבר שגרם לכך שבארבע השנים האחרונות היא לא היתה מסוגלת ללעוס אוכל שהכניסה לפיה, ואף היה לה קשה לחייך.

במהלך הניתוח, שבוצע ע"י דר' אסי דרובוט, מנהל שירות הלימפאדמה וכירורגיית השד במרכז הרפואי, ודר' עמר שגיא מהיחידה לכירורגיה פלסטית וכוויות, שוחזרה המערכת הלימפטית ובוצעו מעקפים למערכת הוורידית, כדי להביא לניקוז מירבי ואופטימלי של הנוזלים, תוך פתרון בעיית הבצקת.

כמו כן, במהלך הניתוח בוצע שיחרור "קונטרקטורה" של צלקת מגבילה ומכווצת בצוואר. מדובר בתופעה הגורמת לאובדן תנועה לאורך זמן, שנוצרה בשל הניתוח האונקולוגי וטיפולי הקרינה מהעבר.

למחרת הניתוח יכלה המטופלת להזיז שוב את הלשון וחזרה ללעוס אוכל, לחייך ולהזיז את צווארה בצורה חופשית, כל זאת לאחר ארבע שנים בהן לא הצליחה לעשות זאת.

דר' דרובוט ודר' שגיא הסבירו, כי מדובר בניתוח נדיר ביותר, המצריך מיומנות גבוהה וציוד חדיש. "צינורות הלימפה מאוד זעירים, בערך בגודל של שיערה (כ-0.5-0.2 מילימטר), ומכאן הצורך במיומנות גבוהה ביותר. הניתוח הסתיים בהצלחה, ובתום ימים ספורים שוחררה המטופלת לביתה, לאחר שחשה שיפור ניכר", סיכמו השניים.

יצוין כי המרכז הרפואי לגליל הינו בית החולים היחיד באזור הצפון ואחד הבודדים במדינה כולה, שמבצע ניתוחי לימפאדמה. דר' דרובוט, רופא בכיר במחלקת כירורגיה א', המבצע את הניתוחים הללו, עבר לאחרונה השתלמות בהירושמה, יפן, באחד ממרכזי הלימפאדמה המובילים בעולם, במהלכה למד שיטה ניתוחית חדשה בתחום זה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות