המחאה נגד הקמת "מנחת אסיף" מגיעה לכנסת

בשנה האחרונה מצאו עצמם ראשי רשויות בגליל המערבי פועלים למניעת הקמת "מנחת אסיף" ביתר שאת.

בראש המחאה ניצב ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ, שרתם את ראשי הרשויות, לאחר שהבין שהיזם החל כבר להתקדם בהקמת הפרויקט, מבלי לעדכן על כך את הרשויות והתושבים.

ראשי הרשויות הגישו מכתבים ליו"ר הוועדה הארצית לתכנון ובניה, מרדכי כהן ולממונה תכנון ובניה במחוז צפון, אורי אילן, בהם ביקשו לעצור את הפרויקט.

זאת כיין שלטענתם, המנחת במיקומו הנוכחי ייפגע באיכות חייהם של התושבים באזור, ובקרקע, המהווה פרוזדור אקולוגי חשוב.

לאור ההתנגדות, הגיש היזם לפני חודשיים תלונה נגד דוידוביץ ובכירים נוספים, באמצעות עורכי דינו, במשרדי יאח"ה – להב 433.

על תלונה זו עדכן דוידויץ בפוסט בפרופיל הפייסבוק שלו, וכתב: "אמשיך לעמוד איתן מול טקטיקות הפחדה אלה. לא ארתע ולא אסוג ממאבקים למענכם, תושבות ותושבי המועצה. זהו תפקידי וזוהי שליחותי."

"את היזם אני מכיר היטב". מספר לנו דוידוביץ "בהיותו מפעיל את מתחם הצנחניה בשמרת, גם כסגן ראש המועצה וגם כראש המועצה ניסיתי לעזור לו למצוא מיקום נגיש וקרוב למנחת שישמש את לקוחותיו, כזה שלא ייצר גלים ולא יפגע באף אחד מתושבי האזור ויסייע לו לצמצם עלויות, אך לצערנו לא מצאנו. זאת למרות שעומדות נגדו לא מעט תלונות על רעשים שהוא גורם, ועל מצנחים שנפלו בשטחים פרטיים בתוך יישובים. ועדיין, ברגע שלא הצלחנו לעזור לו למצוא מנחת מתאים, קידם היזם פרויקט בשטח פרטי, מבלי לשתף אף אחד מהגורמים הרלוונטיים במועצה. מדובר במיזם הכולל הנגרים למטוסים, צימרים ובתי הארחה, אך עם כל הכבוד, אותי מעניין שלא יקום שם שדה תעופה מעל הראש של תושבי האזור".

דוידוביץ החליט ליצור קשר מיידי עם היזם: "שאלתי אותו איך הוא עושה דבר כזה מבלי לעדכן אותנו. התשובה שלו היתה 'אם הייתי מעדכן אותך היית עושה הכל למנוע את זה, אז העדפתי להסתיר את זה ממך ולהתקדם'. הייתי פתוח ונכון לעזור לו אך מאותו רגע אני פועל בכל הדרכים החוקיות שלא יקום מנחת. התושבים פונים אליי נזעקים ומבקשים למנוע את ההקמה של המנחת בשטחנו".

תלונתו של דוידוביץ נשלחה גם גם ליו"ר הועדה לפניות הציבור בכנסת, חה"כ יעל רון בן משה (כחול לבן), תושבת הגליל המערבי:

"המיקום (של המנחת) המקודם במרץ נמצא בסמוך לבתי תושבים, מאגרי מים, ובשטח מסדרון אקולוגי, מהווה סכנה בטיחותית וממשית עבור חיי אדם. מרגע היוודע לנו על קידום התכנית התאגדנו ראשי הרשויות השכנות בכדי למנוע אישור הקמת מנחת במיקום זה. התכנית להקמת המנחת נגועה בניגוד עניינים חמור שכן היועץ שבחן את החלופות עבור היזם הוא גם חלק מצוות התכנון העובד עבור וועדת העורכים. בנוסף, משמש כיועץ פרילנסר של רת"א בנושאים שונים. מצ"ב מכתבו של היועמ"ש של מטה אשר לוועדת העורכים וליו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה בנושא.

במקביל להליך התכנוני, בתאריך 22.4.2021 קיבל המנחת רישיון הפעלה מרת"א שמביא בפועל לשימוש בו. המועצה שכרה את יועץ התשתיות האוויריות המוכר, מר אברהם שי, שבחן את התכניות ואת היתר התעופה, ומצא כי גם בו קיימים ליקויים רבים אשר מביאים לסכנה ממשית לחיי אדם. כל ניסיונותינו לפנות לבעלי התפקידים בארגונים השונים בכדי להביע עמדתנו ולהביא את חוות הדעת המקצועיות נענו ריקם. אבקש כי הוועדה לפניות הציבור תפנה למנהל התכנון ולרת"א בדרישה לבחינת התהליך ותחייבם לנהוג בשקיפות עם הרשויות המקומיות."

חברת הכנסת קבעה דיון בנושא, שיתקיים מחר בועדה.

יו"ר הועדה לפניות הציבור בכנסת, חה"כ יעל רון בן משה (כחול לבן): "מצב בו ראשי רשויות מקומיות דורשים תשובות ללא מענה אינו מתקבל על הדעת. תפקיד ראשי הרשויות הוא לשמור על התושבים שלהם, לייצג אותם ולשפר את איכות חייהם. נענתי לקריאתם וכבר בשני הקרוב בכוונתי לפתוח בדיונים בועדה לפניות הציבור בכדי לדרוש תשובות."

פנייתנו ליזם, לקבלת תגובה, לא נענתה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות