זהירות, נחש: אישה אושפזה במצב קשה לאחר שהוכשה בקיבוץ

במרכז הרפואי לגליל אושפזה אמש, במצב קשה, אשה בת 32, מקיבוץ במועצה האזורית מטה אשר, לאחר שהוכשה ע"י נחש ארסי. בשעות האחרונות חל שיפור במצבה והוא מוגדר כעת בינוני לאחר שהחלה לנשום בכוחות עצמה.

מאז הגעתה אתמול בשעות אחר הצהריים, היתה הצעירה מונשמת ומורדמת, ובשעות הערב חלה החמרה במצבה, והיא אף סבלה ממצב של קריסת מערכות. בעקבות קבלת נסיוב נגד ארס (אנטי סירום), החל מצבה להשתפר, וכאמור כעת היא נותקה ממכונת ההנשמה ביחידה לטיפול נמרץ.

מזג האוויר שהולך ומתחמם גורם להתעוררות הנחשים משנת החורף ומביא לעלייה במספר מקרי הכשות נחשים (וגם עקיצות עקרבים), הנמצאים הן בחיק הטבע והן בחצרות הבתים. הסיבה לכך היא שבתקופה זו הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף, כשהם מלאים בארס.

ככל הנראה האישה הוכשה ע"י נחש צפע, שהינו הנחש הארסי הנפוץ ביותר בצפון ובמישור החוף.

מנהל היחידה לטיפול נמרץ, ד"ר ניקולא מחול, ביקש השבוע מהציבור להתייחס ברצינות רבה לכל מקרה הכשה, תוך מתן טיפול רפואי מהיר לנפגע. "מדי שנה אנו מטפלים בעשרות מקרים של הכשות נחשים ועקיצות עקרבים, כאשר הטיפול בהם דומה", מספר ד"ר מחול. "עיקר הפגיעות הן בגפיים – ידיים ורגליים שחשופות לסכנה. לאחר פעולת חיטוי של האזור המוכש, נערכת בחדר המיון בדיקת מדדים חיוניים ויציבות נשימתית, ועל פי צורך ניתן חיסון אנטי-טטנוס ונבדקים תיפקודי הקרישה של המטופל".

מנהל היחידה לטיפול נמרץ, ד"ר ניקולא מחול צילום: רוני אלברט

לדבריו, יש חשיבות רבה בפינוי הנפגע במהירות למרכז רפואי בשל חשש לפגיעה משמעותית באיבר המוכש, עד כדי קטיעה במקרים קיצוניים. במקרים כמו נפיחות משמעותית, חשד ללחץ ברקמות, הקאות וכאבי בטן, ניתן טיפול באמצעות נסיוב נגד ארס (אנטי סירום), כאשר הנפגע נשאר להשגחה בהתאם למצבו, בדרך כלל לפרק זמן של יומיים עד שלושה ימים.

לדברי ד"ר מחול, כאשר אדם נפגע מהכשת נחש, יש להשכיבו ולדאוג שיהיה במצב של מנוחה, כדי למנוע את התפשטות הארס. כמו כן, יש להזעיק צוות מד"א, שיפנה אותו לבית חולים קרוב. בשום אופן אין לבצע חוסם עורקים לאיבר הפגוע או לנסות ולמצוץ את הארס. כמו כן, אין לקרר את אזור ההכשה, מחשש להחמרת המצב. דבר נוסף הוא להימנע ממתן משקה אלכוהולי או משקה ממותק.

חשוב מאוד לא "להיות גיבורים" ולא לנסות ללכוד את הנחש, אם כי מומלץ לצלם אותו, כדי שהצוות הרפואי יקבל עליו פרטים מדויקים ככל האפשר.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות