"חברים לרפואה" בקמפיין פסח ירוק למיחזור תרופות

חג הפסח מהווה את עוגן הניקיונות הישראלי, הזמן בו כולם מאוחדים בקדחת הניקיונות השנתית. בצד צחצוח הרצפות, החלונות, ומירוק ארונות המטבח, הפסח הוא גם מועד קבוע בו אנשים רבים עושים סדר בארון התרופות הביתי, וזורקים את התרופות שנותרו ללא שימוש. התרופה שהם משליכים- יכולה להציל חיים של מישהו אחר. למעשה, מדי שנה מושלכות לאשפה בישראל כמויות אדירות של תרופות מסוגים שונים בשווי של מאות מיליוני שקלים, ובהן תרופות מצילות חיים, תרופות למחלות כרוניות ותרופות שגרה. התרופות שנזרקות מזיקות – מזהמות את הסביבה, גורמות נזק לנו ולילדינו, כאשר מהצד השני יש אנשים רבים שצריכים אותן.

ב"חברים לרפואה" ארגון הגג הגדול בארץ להנגשת תרופות, יוצאים בקמפיין ההסברה השנתי פסח 2024 למען הקהילה– קריאה לציבור למסור את התרופות המיותרות לאחת מנקודות האיסוף בפריסה ארצית  – כ 1000 נקודות איסוף כולל כל סניפי הסופר פארם. העמותה אוספת את התרופות, ממיינת בהתאם להתוויות הרפואיות ולתאריך התפוגה, ומחלקת אותן למי שזקוק- בחינם, במשלוח עד הבית.

"תרופות רבות שאנו צוברים בארון התרופות הביתי, מושלכות ב"ניקיון פסח תקופתי" לפחי הזבל, לאסלות השירותים, לכיורים הביתיים וכיו"ב. לא ניתן להחזיר לבתי המרקחת תרופות שכבר נרכשו- גם אם אין בהן צורך, אבל יש הזדמנות להציל איתן חיים. תרופות שפג תוקפן עוברות להשמדה ירוקה על ידי העמותה, כדי שהחומרים הפעילים הרעילים שהן מכילות לא יחלחלו למי התהום ויזיקו לסביבה, לחקלאות ולמזון שאנו צורכים. הארגון מפעיל צוות מקצועי של עשרות רוקחים האמונים על בדיקת מכלול התרופות שמתנקזות אצלנו, לא לוקחים סיכונים מיותרים ורק תרופות טובות עוברות הלאה", מסביר ברוך ליברמן מנכ"ל העמותה.  

"השנה, יותר מתמיד, בצל המלחמה שהכניסה חלקים גדולים מהציבור למצוקה כלכלית, יש צורך בהירתמות רחבה. הרוקחים המתנדבים שלנו, מספרים שבבתי המרקחת הם פוגשים חולים שמנהלים משא ומתן על מחיר התרופות, כאלו שמחליטים לוותר על חלקן בגלל מחירן תוך שכנוע עצמי ש"יסתדרו בלי", או כאלו שחותכים את הגלולה ולוקחים רק חצי מהמינון שמתאים להם בהתאם להתוויה הרפואית, כשעבורם כל בוקר הבחירה בין לחם לתרופה היא גורלית. עבור אנשים רבים, השאלה אם לקנות תרופה פשוטה ושגרתית כמו אקמולי לילד, לרכוש תרופה לטיפול במחלה כרונית כמו סוכרת או יתר לחץ דם או לוותר על תרופות ולקנות לחם וחלב- היא התלבטות ממשית. לכן, זה הזמן להתגייס למאמץ ולתרום את התרופות שלא בשימוש – למיחזור", הוא מדגיש.

מצאתם תרופה ללא שימוש בניקיון פסח ? תרמו אותן למישהו שזקוק להן באחת מתחנות האיסוף »

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות