חושבים לרכוש דירה יד שניה? כך תעשו זאת נכון

אם החלטתם לרכוש דירה זו כנראה העסקה הגדולה והיקרה ביותר שתעשו בחייכם. אם החלטתם לרכוש דירה מיד שניה, חשוב מאוד שתדעו כיצד לבצע את הרכישה כראוי. שוחחנו עם עו"ד דורון לוריג, ממשרד עו"ד לוריג-ניר, שמנה בפנינו מספר טיפים חשובים שיעזרו לכם בתהליך המשא ומתן לרכישת הדירה:

חושבים לרכוש דירה יד שניה? כך תעשו זאת נכון
עו"ד דורון לוריג. צילום: פרטי
  1. לפני שתצאו למסע החיפוש אחר דירה לרכישה, מומלץ וחשוב שתגדירו לעצמכם איזו דירה מתאימה לצרכים שלכם, תוך ראיה לעתיד (למשל משפחה צעירה המצפה להתרחב).
  2. הגדירו את התקציב שתוכלו לעמוד בו ובצעו בדיקת יכולות המימון לצורך הרכישה. בהקשר זה יש לזכור כי לרוב לעסקה נלוות עלויות נוספות מעבר למחיר הנכס עצמו כגון מס רכישה (אם חל), מימון משכנתא, דמי תיווך, שכר טרחה של עו"ד, שמאות ועוד.
  3. במהלך החיפושים וההתלבטויות, מומלץ לבקר בסביבת הנכס מספר פעמים בימים ובשעות שונות. להכיר את השכונה והאם היא עונה על דרישות וצרכים החשובים לכם, כמו אופי השכונה, הקרבה למוסדות חינוך וגני שעשועים, או האם הנכס קרוב לצירי תחבורה ראשיים, תחבורה ציבורית , אזורים מסחריים או תעשייתיים וכו'.
  4. בעת הביקור בנכס בשלבי החיפושים והמו"מ, חשוב מאד לדבר עם בעלי הדירה או הדיירים הנוכחיים, לשאול שאלות רבות אודות הנכס ומצבו. יש לבדוק האם קיימים ליקויי בניה או בעיות בתשתיות ומתקני הנכס וחשוב מאד לבדוק את מצבו התכנוני של הנכס לאיתור, בין היתר, חריגות בניה לא חוקיות. בעניין זה נמליץ להשתמש בשירותי אנשי מקצוע ("בדק בית" ושמאי מקרקעין). כן, יש לבדוק את מצב הזכויות בנכס, את הזכויות של המוכרים והאם קיימים בעיות למימוש וביצוע העסקה כגון עיקולים, הערות אזהרה סותרות ועוד. בנוסף, יש לבדוק את מצב הרישום הנכס ב"טאבו" (לשכת רישום המקרקעין) או במינהל מקרקעי ישראל בהתאם לסוג הנכס.
  5. זכרו כי "זיכרון דברים" הוא חוזה מחייב לכל דבר ועניין ועל-כן בשלב המו"מ יש לבדוק כראוי את כל מכלול הנתונים וכן יש להכיר ולשים לב כי מועד החתימה על "זיכרון הדברים" (אם נחתם כזה) או מועד העברת התשלום הראשון עבור הנכס (לפי המוקדם מבניהם) הוא המועד הקובע להעברת דיווח לרשות המיסים בגין העסקה, על-כן נמליץ להתייעץ ולשקול בטרם חתימה על "זכרון דברים" במהלך המו"מ ובטרם ייחתם הסכם הרכישה בין הצדדים.
  6. מומלץ כבר בשלבים הראשונים של המו"מ להיוועץ עם עורך דין אשר יעניק לכם ליווי צמוד ומקצועי עוד בשלב הטרום חוזי לבדיקת, בין היתר, את מצב הזכויות בנכס, אודות היבטי המיסוי השונים וכן נושאים משפטיים נוספים.

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. 

משרד עורכי-דין לוריג את ניר, עוסק בליווי עסקאות רכישת דירות יד שניה ודירות קבלן.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות