טכנולוגיה מא(ו)חרת: הסיבים האופטיים כובשים את הגליל המערבי

במסגרת מתווה הסיבים, בזק צפויה לחבר 80% ממשקי הבית בישראל לתשתית אינטרנט מהיר, כולל ביישובים קטנים בגליל המערבי ביניהם: כפר ורדים, שלומי, מעלות-תרשיחא, כפר יאסיף, נהריה, שבי ציון ועוד. לשמחת תושבי הפריפרייה, משרד התקשורת הבטיח את פרישת הסיבים באזורים פריפריילים. באזורים בהם בזק לא תפרוש תשתית, פועל המשרד לקיים מכרזי תמרוץ בהם המדינה תשתתף במימון פרישת תשתיות מתקדמות באזורים אותם מצאה בזק נעדרי כדאיות כלכלית.

הראשונים לחיבור לתשתית הסיבים האופטיים בגליל המערבי הם כפר ורדים, נהריה ומעלות תרשיחא. ראש הממשלה, נפתלי בנט, הגיע למעלות-תרשיחא לחנוך פיזית את החיבור הראשון של הסיבים האופטיים בעמדה של חברת בזק הצמודה לבניין העירייה וקיבל הסברים מאנשי המקצוע בחברה אודות הפרויקט.

ראש הממשלה נפתלי בנט: "זה הוא יום חג ויום היסטורי לתושבי מעלות תרשיחא, הגליל והפריפריה, אנו מחברים את הפריפריה למרכז מדינת ישראל ולמרכז העולם. הפריפריה מעניינת אותנו מאוד, זהו יעד לאומי בעבורנו. המשמעות של החיבור לסיבים אופטיים לכלכלה ולמשק היא עצומה בכלל המישורים. המשמעות היא אדירה, אנחנו בניגוד לשאר העולם מחברים את הפריפריה לפני המרכז וזו דרמה אמיתית. ילד במעלות תרשיחא יוכל לזכות באותה רמת שירות של חינוך און ליין כמו ילד במרכז. עם החיבור לסיבים אופטיים יהיה ניתן להקים פה סטרטאפים וחממות טכנולוגיות שיוכלו לעבוד בזמן אמת".

טכנולוגיה מא(ו)חרת: הסיבים האופטיים כובשים את הגליל המערבי
ראש הממשלה נפתלי בנט ושר התקשורת יועז הנדל במעלות. צילום: לע"מ/אילן אוחנה דובר עיריית מעלות

שר התקשורת הד"ר יועז הנדל: "פרויקט הסיבים האופטיים הוא מנוע צמיחה כלכלית בין החשובים במשק. עד סוף השנה נחבר את מרבית משקי הבית לסיבים אופטיים, מדובר במהפכה של ממש, של שינוי באיכות החיים. אנו עובדים בקצב חיבור של 60.000 בתי אב לחודש עם נגישות לכל בית ובית. היום אנו מחברים את העיר מעלות תרשיחא, עיר עם סיפור ואתוס ציוני, ישראלי והיסטורי שנמצאת ק"מ ספורים מגבול הצפון. יש המון אנשים סקפטיים שאמרו שהמהלך של חיבור סיבים אופטיים לפריפריה לא יצלח עקב אי כדאיות כלכלית, ואנו עונים להם שאנו עושים זאת בראש ובראשונה ממניעים ציוניים עמוקים, ערכיים, תרבותיים ושורשיים. מגפת הקורונה עזרה לכולנו להבין את הפוטנציאל והחשיבות של החיבור והעבודה מרחוק. תשתית תקשורת חדשה היא המשך ישיר של הפרחת השממה, קליטה ועלייה, התיישבות, ייבוש ביצות, ופיתוחה של הארץ שאותה אנו כל כך אוהבים. דרך ארוכה למעלות אמרו פעם ואני בטוח שעם חיבור הסיבים הדרך תתקצר במהרה. אני מברך את ראש העיר מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ על כניסתו לעולם הסיבים האופטיים, זה מתחיל ומהר מאוד זה רץ, עד סוף השנה נחבר את מרבית בתי האב בעיר".

בנהריה, הושלמה פריסת סיבים אופטיים לתשתית אינטרנט מהיר ב-50% ממשקי הבית, ו-25% מהלקוחות, כבר מחוברים לחברות השונות. נתונים אלה הוצגו במהלך ביקור של שר התקשורת, יועז הנדל ביום שלישי האחרון בעיר, בו השתתפו ראש עיריית נהריה רונן מרלי וראש המועצה המקומית כפר ורדים, אייל שמואלי.

ראש מועצת כפר ורדים, איל שמואלי: "כפר ורדים היא בין הסנוניות הראשונות למהפכת התקשורת בישראל בהובלתו של שר התקשורת יועז הנדל. החל מהיום מרבית תושבי היישוב, מחוברים לרשת הסיבים ולאינטרנט המהיר, מהם יהנו גם תלמידי מערכת החינוך ביישוב. אנו רואים חשיבות רבה במתן שירותים מקוונים, לימודים מתוקשבים ובמציאת פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו לתושבי היישוב לעבוד וללמוד מהבית במקרה הצורך. קצב גלישה מהיר אינו מותרות, הוא הכרח המציאות היום, בטח לגרים בפריפריה".

יחד עם זאת, עם כל השמחה והצהלולים, הסיבים האופטיים לא באמת יסייעו לחיבור המהותי בין המרכז לפרירייה. ביטול ההגדרה "פריפרייה" דווקא כן. זהו אכן צעד חשוב עבור כלל האוכלוסיה בישראל, אבל חשוב יותר לפעול לצמצום הפערים באופן תודעתי, וכן, ע"י הזרמת תקציבים לתחומים חשובים כמו בריאות, חינוך, תעסוקה ורווחה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות