כבר עכשיו: מאגר יחיעם ערוך לקליטת 300,000 קוב מים

כאחראית על הסדרת תיעול וניקוז להגנה על ישובים, רשות ניקוז גליל מערבי נוטלת בימים אלה חלק משמעותי בהקמת מאגר יחיעם, כחלק מהתוכנית לצמצום והסטת מי נגר הגשמים מהעיר נהריה. בתוך כך, ניצבת הרשות בפני אתגרים גדולים בהסדרת הנחלים געתון וסער, למניעת אסונות בשל אירועי קיצון, כמו השיטפון שידעה נהריה בתחילת השנה.

היום (שלישי) הודיעה הרשות כי במסגרת עבודות התשתית במחצבת יחיעם, נבנה סכר על הנחל ונפרצה תעלה בדופן המחצבה, כך שהנגר ימלא את מחצבת יחיעם. לטענת הרשות, אמור המאגר לקלוט מי גשמים ממש בימים אלה.

מהרשות נמסר כי "הותקן צינור בתחתית הנחל המאפשר זרימות בסיס בנחל הגעתון לצורך שמירה על ערכי הטבע. בצידו המערבי של המאגר, נבנתה סוללת עפר ושוחה מוגבהת שתנקז את המים שיוחזרו לנחל, כאשר המאגר מלא במים וזאת, על מנת שלא יגלשו לעיר. בשלב הראשון של התוכנית, מאגר יחיעם ערוך לקלוט לתוכו כמות של כ-300,000 קוב מים שלא יגיעו אל העיר נהריה ובהמשך יקלוט עד 1.2 מיליון קוב מים".

אורלי גבישי-סוטו, המנכ"לית החדשה של הרשות לניקוז ונחלים גליל מערבי: "ההתמודדות עם איתני הטבע מורכבת ומאתגרת ורשות הניקוז גליל מערבי בשיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה השונים ועם עיריית נהריה, פועלים יחד על מנת לצמצם את הסיכוי לשיטפון נוסף בעיר נהריה, על ידי הסטת מי נגר הגשמים מהתוואי הנחל המגיע אל העיר ממזרח. אנו נרכז את כל המאמצים לטיפול בנושא, מדובר בתוכנית מורכבת ומשמעותית. אני מודה לראש עיריית נהריה, רונן מרלי על שיתוף הפעולה הפורה בתחום, בכוונתי להמשיך ולטפל בתשתיות הנדרשות על מנת שנוכל ליהנות מהנחלים המרשימים באזור מבלי לפגוע בפיתוח הערים בסביבה".

ראש עיריית נהריה, רונן מרלי: "מאגר יחיעם הוא חלק מפיתרון כולל לאיגום המים המתנקזים לנהריה מכל יישובי האזור. אנחנו מקדמים יחד עם הממשלה ועם רשות הניקוז גליל מערבי פתרון כולל, שמטרתו לצמצם משמעותית אפשרות להצפות בנהריה. אנו פועלים לשדרוג וחידוש מערכות הניקוז הישנות בכל רחבי העיר ובמקביל, בוצעו עבודות סמוך לכביש 89 החדש, שם יצרנו שטחי הצפה לאיגום המים, כדי לתת מענה לשכונות רסקו ועמידר. בימים אלה יצא לדרך פרויקט מובל סער שייתן פיתרון קבוע למי הגשמים המתנקזים לאזור הצפוני של נהריה".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות