ליקויי בניה: מתי להפעיל את האחריות עפ"י חוק?

רוכשים רבים של דירות, הן רוכשי דירות מקבלן והן רוכשי דירות "יד שניה" סובלים בשלב כלשהו מבעיות של ליקויים במבנה אשר עלולים לפגוע בבטיחות המבנה והדיירים וכן, פוגעים במראה (אסתטיקה) של המבנה ומירידה בערכו.

פעמים רבות אנו עדים לליקויים גלויים לעין ולעיתים מדובר בליקויים נסתרים אשר מתגלים רק בשלב מאוחר יותר למועד הרכישה.

דוגמא לליקויים בפן הבטיחותי המהווים סכנה של ממש ניתן לראות במעקות של מדרגות או של גג, שנבנו באופן רשלני ובניגוד לתקן אשר קובע בין היתר את גובה המעקות ואת הרווח בין הניצבים שלהם על-מנת למנוע נפילות. גם בניית מדרגות לא תקניות לדוגמא מהווה מפגע בטיחותי ומסכן חיים. כאשר קיימים ליקויים בבסיס ובשלד המבנה הדבר נחשב חמור מאד ולעיתים אף לא ניתן לתקן ליקויים אלו.

אנו עדים, לצערנו, לשכיחות של ליקויים אסתטיים הפוגעים בערך המבנה ובמראהו. הליקויים הנפוצים ביותר הם סדקים ורטיבות במבנה, הן בדירות עצמן והן בקירות החיצוניים של הבניין. ליקויים אלו גורמים לנזק כולל ומתמשך למבנה ואף גורמים להווצרות עובש כאשר ישנה רטיבות מתמשכת. הרטיבות נגרמת כתוצאה מכשל במערכת האיטום החיצונית ומהעדר אמצעי ניקוז.

בנוסף, אנו נתקלים פעמים רבות בליקויים הקשורים למערכת האינסטלציה במבנה, כגון בעיה של סתימות חוזרות בשירותים ובמקלחת או בעיה של זרימת מים חלשה. כך גם תקלות בצנרת של הדירה יכולות לגרום לנזק לא רק לדירה עצמה אלא גם לדירות שמתחתיה.

לעיתים אנו עדים לבעיה של נפילת אריחים מהקירות החיצוניים של הבניין, כך שליקוי זה מהווה גם ליקוי בטיחותי וגם ליקוי אסתטי.

חשוב לדעת, כאשר מדובר בדירה חדשה הנרכשת מקבלן יש שתי תקופות אחריות הנוגעות לליקויי בניה: האחת הינה תקופת הבדק (החוק קובע לכל ליקויי פרק זמן שונה לטיפול) והשניה הינה תקופת האחריות הממשיכה לאחר תקופת הבדק (גם כאן בהתאם לזמנים השונים שנקבעים בחוק המכר (דירות)), כך שעל הקבלן לפעול ולתקן את הליקויים.

כאשר מדובר בדירת יד שניה, קיימת חשיבות רבה להתייעצות עם עו"ד הבקיא בתחום ליקויי הבניה  כבר בשלבי המו"מ בטרם רכישת הדירה וכן לביצוע בדיקת "בדק בית" שכן בדיקה מקצועית תאתר את מלוא הליקויים ותיתן לרוכש הפוטנציאלי חוות דעת מקצועית אודות משמעות הליקויים, מקורם, עלות הטיפול והתיקון, השפעה על ערך הדירה ועוד.

קיימים ליקויים קלים וזניחים שניתנים לתיקון ובדרך כלל הם מגולמים בשווי העסקה אך לעיתים קיימים ליקויים חמורים ומהותיים ביותר אשר חשוב להכיר בהם כבר בשלבי המו"מ.

כאשר הליקויים מתגלים בשלב שלאחר הרכישה ומסירת הדירה אזי קיימת חשיבות בפניה לעו"ד המטפל בליקויי בנייה אשר ילווה אתכם במספר דרכים לטיפול בליקויים, הן בפניה לגורמים המקצועיים לטיפול ותיקון הליקויי עצמו והן בפן המשפטי מול המוכרים ופניה לערכאות המשפטיות הנכונות. יצוין, כי לעיתים מדובר בליקויים חיצוניים בקירות הבניין או בעיות בחדר המדרגות וכדומה, ואז מומלץ במצב זה כי דיירי הבניין יתאחדו באמצעות ועד הבית בפנייתם לטיפול בליקויים הנ"ל.

כאשר פונים בתביעה בגין ליקויים במבנה, אזי יש להוכיח את הליקויים הנטענים במבנה באמצעות חוות דעת של מומחה מוסמך ויש לפרט את כל הטיעונים העובדתיים והמשפטיים.

האמור בכתבה אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. 

ליקויי בניה: מתי להפעיל את האחריות עפ”י חוק?
עו"ד דורון לוריג שותף במשרד לוריג את ניר, המתמחה בתחום ליקויי הבניה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות