מה היא תופעת "טלוגן אפלוביום" ממנה עלולים לסבול מחלימים מקורונה?

אם החלמתם בשנה האחרונה מקורונה ואתם סובלים מנשירת שיער, בזמן הברשתו או במקלחת, כנראה שלקיתם בתופעה הנקראת "טלוגן אפלוביום", במסגרתה נושר שיער, בדרך כלל בכמויות גדולות. מצב זה קורה כאשר יותר שערות מהרגיל נכנסות לשלב הנשירה (טלוגן) של מחזור חיי צמיחת השיער בו זמנית.

במחקר מקיף שערך צוות הסיעוד של כללית בחיפה וגליל מערבי, בהובלתה של רות ברוך – מנהלת הסיעוד במחוז, על כ-1,000 מחלימי קורונה, נמצא כי החולים סובלים עד 19 תסמינים לחולה, בממוצע 5 תסמינים וכי 74% ממשיכים לסבול ממספר רב של תסמינים, לעיתים אף כאלו שלא התמודדו עמם במהלך המחלה, לאורך זמן. מעל ל-40% דיווחו על פגיעה ביכולתם לשוב לתפקוד רגיל או מלא כבעבר.

נשירת השיער היא אחד התסמינים הפחות צפויים שמצטרף לרשימה ארוכה של שיעול וקשיי נשימה, עייפות, בעיות נוירולוגיות, רגשיות ועוד.

מחזור חיי השערה מתחלק לשלושה שלבים:

– שלב 1 צמיחה :כ 80% -מהשיער מצוי בשלב זה ונמשך כ 6 שנים.

– שלב 2 מנוחה:  נמשך כ 3- שבועות במהלכו מופסק שלב הצמיחה.

– שלב  3הנשירה:  נמשך כ 3 -חודשים במהלכו השיער נושר.

החום הגבוה ממנו סובלים חולי קורונה יכול לגרום לכך שיותר שערות יגיעו לשלב הנשירה.

הבשורה הטובה היא שכאשר הגורם לנשירת השיער נובע ממחלת חום, מחלה או לחץ, השיער נוטה לחזור לקדמותו בכוחות עצמו וזה  רק עניין של זמן, כאשר רוב האנשים מדווחים על כך שהשיער שלהם חוזר למלואו הרגיל תוך שישה עד תשעה חודשים.

מה היא תופעת “טלוגן אפלוביום” ממנה עלולים לסבול מחלימים מקורונה?
"לצפות לבלתי צפוי". דר' ראיד חורי. צילום: דוברות כללית

מומחה ברפואת עור בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, דר' ראיד חורי: "אם למדנו משהו ממגיפת נגיף הקורונה, הרי זה לצפות לבלתי צפוי אולם דווקא לתופעה של נשירת שיער שמופיעה אצל מחלימי קורונה רבים ניתן לצפות והיא קשורה בחום הגבוה והממושך, שהינו אחד מהתסמינים הרבים מהם סובלים חולי הקורונה. הנשירה מופיעה רק מספר חודשים לאחר ההחלמה ועלולות להימשך שישה עד תשעה חודשים, לכן גם לא כל הסובלים ממנה קושרים אותה לכך שחלו בקורונה".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות