מה לא סיפרו לכם על הכורכום?

הכורכום הפך בשנים האחרונות לסמל של בריאות ואריכות ימים. האמנם?

הדיאטנית הקלינית של "חלי ממן" קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא, דניאל לונדון ברזילי, מעדכנת אילו יתרונות בריאותיים של הכורכומין מוכחים מדעית וכיצד ניתן לשלב אותם בתזונה שלנו עוד היום:

תבלין הכורכום, המופק משורש של פרח הצומח בהודו ובדרום מזרח אסיה, ידוע כתבלין שיש לו שימוש נרחב בהיסטוריה העתיקת יומין, כחומר בעל סגולות ריפוי. הכורכום מכיל פיגמנטים צהובים, בעיקר הכורכומין,  שהוא המרכיב הפעיל העיקרי שאחראי לרוב היתרונות הבריאותיים בכורכום .

כורכומין הוא נוגד חמצון טבעי שיש לו יתרונות אנטי-דלקתיים, כמו גם נמצא במחקרים כבעל יתרונות אפשריים הקשורים להאטת תהליך ההזדקנות ולמניעת מחלת אלצהיימר ודיכאון.

אחת הבעיות שיש לכורכום ולכורכומין בפרט, זה שהוא לא נספג ביעילות רבה אל זרם הדם, ולכן אכילה בתדירות של פעם בכמה ימים של מנה עשירה בכורכום אינה תסייע כפי שהמחקרים מדווחים בהקשר של היתרונות בריאותיים ומניעת המחלות.  כדי ליהנות מהיתרונות האנטי דלקתיים שיש לו , תזדקקו לתוסף מזון.

היתרונות המוכחים של הכורכום

1. נוגד דלקת  Anti-Inflammatory: לעיתים שימוש בתוסף כורכומין, במינון הנכון, בזמן כאבים ודלקת אורתופדית (כמו למשל דלקת בברך או במפרק מסוים) יכול לעזור הרבה יותר מאשר בשימוש של כדורים משככי כאבים כמו אדוויל או אספירין בשימוש כרוני.

2. כורכומין עשוי למנוע מחלות לב על ידי שמירה על תפקוד תקין של הרקמות הפנימיות של כלי הדם והלב.

3. כורכומין עשוי למנוע מגוון סוגי שונים של סרטן  וגם לעזור להילחם במחלה עצמה: מחקרים בעכברים מצביעים על כך שכורכומין עשוי לסייע בהאטת התפשטות תאי הגידול ואף עשוי למנוע גידולים מלכתחילה. הוא עשוי לעשות זאת בכמה דרכים: הפרעה להיווצרותם של תאים סרטניים בשלבים שונים במחזור התא, הפרעה למסלולי האיתות של התאים ואפילו גרימת מוות לתאים הסרטניים.

4. כורכומין עשוי להקל על תסמיני דלקת מפרקים ניוונית בזכות תכונותיו האנטי דלקתיות החזקות בנטילה של מינון מתאים.

5. כורכומין עשוי לעזור בטיפול או במניעת סוכרת על פי סקירת מחקרים שנערכה בעבר.

6.  צריכה במינון המתאים של כורכומין יכולה לעכב התפתחות או התקדמות של מחלות כמו אלצהיימר או דיכאון. כורכום נמצא כמסייע בשמירה על חלבון ששומר על התפקוד העצבי במוח ובכך מעכב או מונע התפתחות של מחלות ניווניות במוח.

Photo by Marta Branco from Pexels

הסגולות שעדיין לא הוכחו מחקרית באופן מובהק

יש הסוברים כי הכורכום עשוי לשפר את מראה בריאות העור ולשמש כתוסף אנטי אייג'ינג (נוגד הזדקנות). אודות לתכונותיו האנטי דלקתיות ונוגדי החמצון שבו, הכורכום עשוי להוות טיפול יעיל למגוון מצבי עור, כולל אקנה, אקזמה (אטופיק דרמטיטיס) ופסוריאזיס. יחד עם זאת, חסר מחקרים חזקים שיוכיחו זאת בוודאות.

נכון לעכשיו, אין שום עדות לכך שכורכום או כורכומין משפיעים ישירות על תוחלת החיים, אך בצורה עקיפה בזכות יכולתם להילחם בדלקות, להגן על גופכם מפני רדיקלים חופשיים (רעלנים), לעכב התנוונות המוח ומחלות אחרות הקשורות לגיל, כורכום וכורכומין עשויים להיות יעילים גם נגד הזדקנות.

בהחלטה אם ליטול תוסף כורכומין חשוב להתייעץ עם איש מקצוע, רופא מטפל, רוקח קליני או דיאטנית קלינית שכן בשימוש במינון לא מתאים דווח על כאבי בטן ושלשולים ובחילות. כמו כן, חשוב להתייעץ לפני נטילת התוסף גם בקרב אנשים הנוטלים תרופות לדילול הדם, במצב של חסימת דרכי מרה ובתקופת ההיריון.

אם קניתם בסופר או במכולת תבלין כורכום אבקה ולאחר שלושה חודשים הוא שינה את צבעו לצבע חום יותר, המזכיר את הצבע של כמון תדעו שהפיגמנטים הצהובים של הכורכומין מאוד רגישים לתנאי הסביבה והחשיפה לאור. חום וחמצן עלולים לגרום לפיגמנטים להתחמצן ולשנות את צבעם ולהיות פחות יעילים בריאותית, על כן בקניית כמויות גדולות של כורכום מומלץ לאחסן אותו במקרר או במקפיא.

מינון מתאים של שימוש בתוסף : כדאי לדעת שהספיגה של הכורכומין אל זרם הדם היא נמוכה מאוד ומה שמאפשר את הספיגה היא שילוב של פלפל שחור (פפרין) בתוך התוסף. מחקר שנערך בעבר מצא כי צריכת 20 מיליגרם של פיפרין יחד עם 2 גרם של כורכומין העלו את הזמינות הביולוגית ב -2,000 אחוזים. לכן מומלץ נטילה של תוסף כורכומין המגיע עם פפרין, וגם בבישול, הוסיפו פלפל שחור גרוס טרי יחד עם הכורכום בתיבול האוכל.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות