מריח רע: בקשה לתובענה ייצוגית נגד המטמנה בעברון

כבר שנים שתושבים המתגוררים ביישובים הקרובים למטמנה בקיבוץ עברון טוענים כי הם סובלים מריח חריף שעולה ממנה. בינואר השנה, בעקבות חקירה פלילית שניהל המשרד להגנת הסביבה וכתב אישום שהגיש נגד מטמנת עברון (עברון תמ"מ מיחזור), קיבוץ עברון ומנהליו, הטיל השופט, ד"ר זאיד פלאח מבית משפט השלום בחיפה על כל הנאשמים יחד, קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית בסך שני מיליון שקלים לשלוש שנים, ומאסר מותנה על אחד מהמנהלים, ששימש כמנכ"ל.

הנאשמים הורשעו בניהול עסק בניגוד לתנאי רישיון עסק שניתנו לו, אי הימנעות מפעולה המזהמת מים או עלולה לגרום לזיהום מים, גרימת ריח חזק או בלתי סביר המפריע לציבור ומנהלי המטמנה הואשמו בהפרת חובת נושא משרה בתאגיד לפקח ולמנוע עבירות ואי נקיטת אמצעים למניעת זיהום אוויר וריח בלתי סבירים מאתר לסילוק פסולת.

האם תתקבל התובענה הייצוגית?

כמעט שנה אחרי גזר הדין, ביום שלישי הבא יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בחיפה, לאישור תובענה שהוגשה על בסיס הרשעה זו, ע"י תושבי אוסישקין ומזרעה, כייצוגית, באמצעות עו"ד לירון אבלי, זאת על מנת לפצות את מקסימום התושבים הנפגעים ממטרדי הריח הקשים שעולים מהמטמנה לאורך שנים, בנוסף על צו עשה שדורש את הפסקתם של המחדלים.

עו"ד אבלי: "משרדנו הגיש בקשה לאישור תובענה כייצוגית בעקבות פסק דין פלילי אשר הרשיע את המטמנה ומנהליה בהזרמת תשטיפים שנוצרו בשטח המטמנה לערוץ נחל בית העמק, בניהול עסק בניגוד לתנאי רישיון העסק, ואי הימנעות מכל פעולה העלולה לגרום לזיהום מים, מנהלי המטמנה לא נקטו באמצעים הנדרשים למניעת זיהום אויר וריח בלתי סבירים מאתר לסילוק פסולת. מדובר בעבירות סביבתיות קשות ומפגעים לציבור. הנפרשים על תקופה ארוכה, הפוגעים קשות בתושבי האזור. הגשנו את הבקשה לאישור תובענה כייצוגית ביום 12/3/2020, לבקשתם של תושבי שכונת אוסישקין בנהריה ותושבי הכפר מזרעה. אחר פתיחת ההליך הגיעו אלינו נתונים מהמשרד להגנת הסביבה שמצביעים על המשך מטרדי הריח מהמטמנה גם בשכונות נוספות כמו נהריה הירוקה, נווה יצחק, עין שרה וטרומפלדור, וגם ביישובים נוספים כמו נס עמים ונתיב השיירה. הופתענו מכמות התושבים שרוצים להצטרף לתובענה הייצוגית. לא מעט אנשים פנו למשרדנו בעקבות הגשת הבקשה לאישור התובענה כייצוגית. לצערנו, למרות הגשת התובענה, ממשיכים להתקבל תיעודים אודות מפגעי ריח במוקד המשרד להגנת הסביבה."

לציין, כי תושבי מזרעה שלקחו חלק בתובענה, ביקשו למשוך את שמם מההליך המשפטי.

מריח רע: בקשה לתובענה ייצוגית נגד המטמנה בעברון
Photo from pexels by Emmet

עו"ד אבלי: "במסגרת הבקשה, ביקשנו צו עשה מבית המשפט לחייב את המטמנה ומפעיליה להימנע ממפגעים סביבתיים ולעשות כל הדרוש בכדי למנוע הישנותם של מפגעים סביבתיים מטעמה, ביום שלישי הקרוב נוכל להתרשם מעמדתו של בית המשפט בתיק".

אחד מהתושבים בשכונת אוסישקין, שלטענתם סובלים רבות מפעילות המטמנה הוא שמעון וקנין: "אני מייצג ראוי לכמות כ"כ גדולה של אנשים שסובלים מהריחות במשך שנים. אין לי כבר מה להפסיד בהתנהלות מול המטמנה. אני מייחל להפסקת הריחות האלו שהורסים לנו את החיים".

במשך כמה זמן אתם חשים את הפגיעה מהמטמנה?

"אני סובל מהריחות האלו כבר שנים רבות, הצחנה של הריחות קשה לתיאור במילים, זה מגיע לסחרחורות, צריבות בעיניים ובחילה קשה מתמשכת. אני לא יכול לשתות כוס קפה כמו בן אדם בגינה שלי. אנחנו לא פותחים את החלונות בבית, חשבונות חשמל מנופחים בגלל מזגנים שלא מפסיקים לפעול. כמויות של אנשים חווים את זה. החלטתי לקום ולעשות. ולדרוש שזה ייפסק. אני מרגיש שצריך לפצות אותנו על כל הסבל שאנחנו עוברים במשך שנים. אני חושב שאם היינו כתושבים נתרמים כולנו יחד למטרה משותפת היינו צרכים לדרוש את העתקת המטמנה הזאת. מדובר בבריאות של הילדים שלנו. אני מתבייש להזמין אורחים לבית שלי שיריחו את הריחות".

לטענת אבלי, התובענה הייצוגית היא כלי ראוי לאכיפה אזרחית ויש בה כדי לקדם את אכיפת החוק ואת ההרתעה מפני הפרתו. כמו כן, היא מקדמת את שאר מטרות חוק תובענות ייצוגיות המנויות במטרותיו של החוק.

עו"ד אבלי: "השופט זאיד פלאח קבע כי "הנאשמים פגעו בערכי הטבע ובאיכות החיים, ומידת הפגיעה היא חמורה", קבלת התובענה תסייע ככלי הרתעה במיגורם של יצירת מפגעים סביבתיים, באמצעות פגיעה בכיסם של המפגעים  – וכפועל יוצא מכך, תצמצם את "הכדאיות" שביצירת עבירות כנגד הסביבה".

עוד הוסיפה אבלי: " חשוב להדגיש כי למשרד להגנת הסביבה אין כל אינדקציה למטרדי הריח אם התושבים לא מדווחים בהתאם לנוהל. אני קוראת לתושבי האזור להקפיד לדווח למוקד המשרד להגנת הסביבה בעת מטרדי ריח קשים *6911 שלוחה 5".

וקנין, האם יש מסר שהיית רוצה להעביר למנהלי המטמנה?

"הייתי רוצה לבקש ממנהלי המטמנה שיחפשו מקום אחר להמשיך את הפעילות שלהם. תושבי האזור באו לכאן בגלל האזור המיוחד שיש לגליל המערבי להציע. המטמנה הזו היא פצע בכל האזור הזה. לא שייכת לכאן".

מנכ"ל המטמנה, אבי אובנטל, מסר בתגובה לגליל מערבי ON LINE: " למיטב ידיעתנו התלונות שהועברו, נבדקו על ידי הרשויות המוסמכות שמצאו כי מקור הריח אינו מן המטמנה. חלק מן המבקשים בבקשה לאישור תובענה ייצוגית בקשו לפרוש מן ההליך וגם בכך יש כדי להצביע על כך שמדובר בתביעת סרק. המטמנה תטען את טענותיה בבית המשפט".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות