נפתח פסטיבל עכו לתיאטרון אחר

בתמיכת משרד התרבות, מפעל הפיס והמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, נפתח השבוע פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, המציג אירועי חוצות המציעים חוויית בילוי לכל המשפחה בהתאם לתו הירוק והוראות משרד הבריאות, עד ל 21 בספטמבר.

פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר 2021, חוגג את שנתו ה-42 עם מופעים, מיצגים, מופעי מוזיקה ומחול, תיאטרון רחוב, מופעי קרקס ולהטוטנות, ומופעים לכל המשפחה המתקיימים בשני מתחמים בהתאם לתו הירוק: בחניון התיירות ובגני הפסטיבל.

בין המופעים:

מופע FULfeel- יצירתן של לירון קיכלר ורות אהרוני, מפגש בין יוצרות בו נוצרת שפה תנועתית ייחודית ועשירה באמצעותה הן חוקרות את יחסי הכוחות בין מוזיקה לתנועה. המופע מלווה על ידי מוזיקאי שיוצר מוזיקה חיה ובועטת על הבמה תוך שימוש בסימפולים, דגימות ורעשי הקהל.

שושנות במחוכים- "שושנות במחוכים", עוצמה נשית כלואה בין סורגים. ארבע נשים פורצות את הגדרות האישה. אותה הגדרה ששומרת עליהן, מגבילה אותן בו זמנית ומובילה לחיפוש שלא נגמר.

אקלקטיקה- מאת בלט פאנוב – מופע מחול קלאסי. רקדני להקת בלט פאנוב ירקדו לראשונה לצלילי מיטב הקלאסיקות של המוזיקה הערבית וביניהם: אום כולתום, פריד אל אטרש, פיירוז אל – חלבייה ועוד.

סיסי וסימה – יצירה משותפת של לי נחת שלום ויסמין וולק- התאומות הסיאמיות נולדו בקרקס וכל חלומן הוא להיפרד כבר זו מזו. את סיפורן האוטופי הן מציגות בתיאטרון בובות החבוי בתוכן. דמויות הקרקס הקלאסיות מקבלות ייצוג מכושף, בדמות בובות וחפצים, מעולמן המעורפל של התאומות. מופע ללא מילים משלב תיאטרון פיזי, בובות וחפצים.

סיפורים מתוך חמסין – כוריאוגרפיה מאת לירון בן יעקב -אישה זקנה עומדת מול תקופת חייה האחרונה. בה העתיד מבשר רק את בואו של מוות וודאי. יגיע מתי שיגיע. היא נודדת ברוחה לזיכרונות חייה הרבים. חברי ילדות, לב שבור, תמימות, אובדן, חרטה עמוקה, גם שמחה ואהבה גדולה לחיים. הזיכרונות נהיים ממשיים עד שלעתים היא אובדת בתוכם.

מופע גיבורי התנ"ך בבימויו של אולג מלצב- לפני 5782 שנים, בגלל ביס קטן מתפוח, גורשנו מגן עדן ומאז אנחנו נמצאים במרוץ אינסופי לחזור לשם. בדרך אנו מתמודדים עם חרדות ודיכאון, מתביישים ביצרים ובדחפים שלנו ומצייתים באמונה עיוורת לחוקי המוסר והחברה המשתנים. שבעה גיבורים, באמצע השביל, עוזרים לנו לעכל את הביס.

TAFRANIM- רעיון וביצוע: בן ממן ויעל ברגורי. על יחסים בין דר רחוב לתופרת. התופרת יצרה את התלבושת המושלמת ומחפשת את האדם המתאים למידותיה. הפערים בין העולמות והחיבור בין האנשים יוצר סיטואציות מצחיקות ומרגשות. המופע משלב מיומנויות קרקס, אקרובטיקה, להטוטנות וליצנות. מופע ללא מילים.

המלגזות- נדב שחר, יוצר להקת תהלוכות ניידת המנגנת מוזיקה ים תיכונית וצוענית. ברוח אוריינטאלית בליווי חצוצרות, תופים ומחולות.

שולצי לוחם האש- בימוי: שולי ויקטור וג'רום ארוש- שולץ' כבאי האש מתייצב למשימת הכיבוי. אם ימצא אותה. ילדים והורים עומדים שכם אל שכם למשימה שתציל את העולם.

.PINK POLICE – בימוי יניב סגל וכלנית שרון- השוטרות והשוטרים של כוח השיטור הוורוד מבקשות לפעול ברחובות עכו. הן עברו אימונים מבצעיים ורגשיים. תוך כדי פעולת השיטור, השוטרים והשוטרות יעשו תצוגת תכלית וידגימו איך נראה אימון שלהם/ן, בנחישות וברגישות, ימ"ר (יחידה משטרתית רגישה).

גורילות – שתי גורילות שחורות ושעירות מופיעות ברחוב. הן נסערות , ניכר שמשהו מטריד אותן. ברגע אחד למשמע מנגינה הן מרכיבות ממקלות מבנה ראשוני שלבסוף יהפוך לבר עליו יתבצע מופע בלט, עדין ופראי כאחד. גורילה ענקית עושה פירואט על פוינט.

לילתי – כתיבה וכוריאוגרפיה: אלה גרינבום- הלילה שלי, מופע מחול נגינה ושירה בהשראת הגנאווה ושירת נשים צפון אפריקאית.

מתנפחי תפאורה צבעוניים

פסלים חיים ביניהם: סיזיפוס 2020 יוצרת ומבצעת: רותם נחמני– מיצג רפטטיבי השואב השראה מתוך המסה "המיתוס של סיזיפוס" שחיבר אלבר קאמי. קאמי משתמש בסיפורו של סיזיפוס, שנידון לחיים של סבל מעגלי ולא נגמר, כמטאפורה לחייהם של אנשים העובדים באופן משמים ושגרתי. הקשר למציאות חיינו בתקופה האחרונה בצל הקורונה, הוא הידיעה המחלחלת בנו שגורל המדינה הולך לאבדון, וחיינו הופכים חסרי תכלית, האם במקרה זה אנחנו הגיבורים
האבסורדיים? אם ניקח את המרד, החירות והתאווה בתוך המציאות הזו- נוכל למצוא משמעות, ובכך יתכן ותתרחש התעוררות וניקח אחריות על גורלנו. ישנן כמה נקודות מבט דרכן ניתן להתבונן במיצג, שמץ תקווה או פסימיות. הכל בעיני המתבונן.

מופעי לילה

במהלך ימי הפסטיבל תועלנה על בימת הלילה מגוון רחב של הופעות מתחלפות:
22.9 מופע פתיחה- הופעת UV – הראפר המוכשר UV (יובי) מציג בטראקים טקסטים מקוריים ומעוררי הזדהות על החיים, אהבות ואכזבות. עם ביטים מקפיצים ויכולת מרשימה לכתיבת ורסים. יובי שיתף פעולה בשנים האחרונות עם אגדות כמו איציק פצצתי וג'ימבו ג'יי. עם ההרכב הקבוע המלווה אותו, בהופעה המשלבת היפ-הופ ורוק מדגים בלייב את יכולותיו גם בגיטרה ובתופים בנוסף לשירה. בשעה 21:00

בטברנה עם אודי בן כנען וחברים- מופע המשלב כלים אתניים יווניים, ערביים וטורקיים,
ומוזיקה אלקטרונית מהמזרח התיכון. שילוב של לייב ודיג׳יי, הופעה שהיא מסיבה. בשעה 22:00

DJ נטלי וואמבה – (קונגו-ישראל) מתקלטת ושרה. Live on DJ אפרו דיפ האוס סט עם נגיעות אתניות. מארחת את מאסטר יוני אוחנה על בלאפון ונבל אפריקאי. בשעה 23:00

23.9 reception music – מופע קאברים מושקע המשלב פופ לועזי וישראלי. מיקס להיטים שכולם מכירים ואוהבים. בשעה 21:00

דרוויש עם טניה כנרת הפיוז'ן – שיתוף פעולה ייחודי בין הדיג'יי הכי חם היום בסצנת המוזיקה האלקטרונית דיג'יי דרוויש עם כנרת הפיוז'ן הבינלאומית טניה וינוקור. המפגש בין שני הפרפורמרים המיוחדים בתחומם יחד על אותה במה יוצר סאונד שאין שני לו וחוויה חדשה שמרימה את המסיבה הכי גבוהה שאפשר, בשעה 22:30.

https://youtu.be/2rbEoMnhbkA
באדיבות עיריית עכו

על הפסטיבל

מטרת הפסטיבל להעניק ליוצרים צעירים וליוצרים אלטרנטיביים, שאינם חלק מהתיאטרון הממוסד, אפשרות ליצירה אחרת ושונה. המושג "תיאטרון אחר", שמחבר יחד גישות תיאטרוניות מחוץ לזרם המרכזי, כגון פרינג', תיאטרון ניסיוני, תיאטרון אלטרנטיבי, אוונגארד ועוד.

מופעי הפסטיבל מתקיימים במתחם אולמות האבירים מימי הצלבנים בלב עכו העתיקה, שהוכרזה ב-2002 אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. חללים אלה מעניקים אווירה ייחודית למופעים האלטרנטיביים. הפסטיבל בנוי משלוש מסגרות עיקריות: התחרות היוקרתית, שבה מועלות הצגות "תיאטרון אחר", הצגות אורחות, תיאטרון רחוב ואירועי חוצות.

המנהל האמנותי, שלום שמואלוב, והוועדה האמנותית שלצידו בחרו מתוך מאות הצעות ומחזות של אמנים צעירים ואלטרנטיביים שמונה הצגות לתחרות, אך גם מאפשרים לחלקם לעלות במסגרות האחרות, בתקצוב מועט יותר. מנכ"לית הפסטיבל ומפיקה אחראית, ליזו אוחיון.

אתר פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר 2021: accofestival.co.il

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות