נשיא המדינה בביקור בעכו: "העיר היא סמל לחיים משותפים"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נפגש היום, שישי, עם המנהיגות המקומית מכל המגזרים בעכו, יחד יצאו בקריאה משותפת להפסקת האלימות והפרעות בעיר.

במפגש, שהוביל ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, השתתפו רב העיר והמחוז הרב יוסף ישר שליט״א, השייח' מוחמד זוהרה, אימאם המסגד השייח' יוסף אבו זרהר, אימאם המסגד לשעבר השייח' סמיר עאסי, יו"ר הוואקף המקומי סלים נג׳מי, הכומר אנדראוס בחוס, ח״כ לשעבר השייח' עבאס זכור, מנהל ישיבת ההסדר בעכו בועז עמיר וראש המכינה הקדם צבאית "אבנר" הרב אחיקם גץ.

הנשיא שמע מכל המשתתפים על החיים המשותפים בעכו, על אתגרי הימים האחרונים והתעדכן במצבו של פצוע הלינץ׳ הקשה שהתרחש בעיר, אלעד ברזילי, הנאבק על חייו בבית החולים לאחר שהותקף על ידי ערבים.

הנשיא נועד עם ראש העירייה ועם מפקד תחנת המשטרה בעיר ושמע מהם על תמונת המצב הביטחונית ועל ההערכות לבלימת האלימות בהמשך.

נשיא המדינה בעכו: "העיר היא סמל לחיים משותפים"
משתתפי כינוס הנשיא בעיריית עכו. צילום: דוברות עיריית עכו.

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין: "מחר בבוקר אף אחת מהקבוצות שמרכיבה את החברה הישראלית לא תיעלם. זה הבית של כולנו, ועל בית – שומרים. שומרים עליו לא באלות ובסכינים, לא באבנים ובנשק חם, שזורעים הרס וחורבן ברחובות שלנו. על בית שומרים קודם כל תוך שמירה על החוק והסדר, שהם הערובה הבסיסית ביותר לקיומו של ביטחון אישי, לקיומם של חיים. באמת הזאת מחזיקים לא רק אנחנו, אלא ציבור גדול, גדול מאוד, הרוב המתון שחי במדינת ישראל. אסור לנו לתת לגורמים הקיצוניים ומחרחרי המדון להכתיב את הטון. אסור לנו לתת להם להוביל אותנו לדכדוך ולייאוש. אני לא מסכים לייאוש. יש לאכוף את החוק והסדר ברחובות באופן תקיף ובלתי מתפשר, ובד בבד להמשיך להזכיר לעצמנו שאנחנו חיים פה ביחד לא מאתמול."

"כדי להחזיר את תחושת האמון ביננו לא תספיק פעולה ממוקדת אחת, לא יספיקו הגינויים. תידרש עבודה מעמיקה ומקיפה, שרבים מאיתנו כבר שותפים לה בחינוך, בהסברה, באכיפה, בהשקעת משאבים ובצמצום הפערים ביננו. אבל בעת הקשה עלינו למקד את הפעילות שלנו ומיד בהרגעת הרוחות הרעות שמנשבות ברחובותינו."

"אנחנו, כולנו, מנהיגי הציבור בכל הרמות, ובמיוחד המנהיגים הרוחניים – אחראים למה שקורה בקהילות שלנו, כולנו אחראים להשבת הסדר על כנו, להבטחת קיומו של החוק. העמידה שלכם כאן, מעידה על המחוייבות שלכם למשימה הזאת, משימה קיומית לחברה הישראלית כולה, ולערים המעורבות בפרט. אני עומד לצדכם במשימה החשובה הזאת. עלינו להשיב את הבטחון והסדר לרחובות, עלינו לעצור את מעגל האלימות. זהו צו השעה בעת הנוכחית, ואין לי ספק שאנחנו יכולים לכך."

רגע של נחת בקרב המשתתפים בכינוס הנשיא בעכו. צילום: דוברו עיריית עכו.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי: "מרקם החיים שיצרנו בעכו הוא יחיד במינו. רב העיר בשיתוף השייח'ים הקימו כאן שותפיות מיוחדות וחשובות. לכן העיר עכו צמחה לעיר שאין כדוגמתה. צימרים, בתי מלון, תיירות, קולינריה וסצנה תרבותית שמציבה את עכו במקום הראשון. קרה לנו מקרה חמור ביותר, של לאומנות, עבריינות, טרור כלכלי. לא יכולנו לצפות שיקרה דבר כזה פה אצלנו ואני בטוח שנוכל להתגבר במהירות גבוהה יותר מאשר בשאר מהמקומות.״

רב העיר והמחוז, יוסף ישר: "עברנו פה שלושה ימים נוראיים, עדיין נמצאים בטראומה. העיר שלנו זאת עיר מיוחדת במינה. עיר שחיים בה בקיום, דו קיום זו סתם סיסמא. כאן חיים בחיים משותפים, עובדים על זה שנים וניתן לראות תוצאות. כפי שראש העיר אמר יש פה בעיה של עבריינות, לא ניתן שזה ישפיע על החיים המשותפים בעיר. אנחנו בטוחים שנחזיר את החיים למסלולם כמה שיותר מהר. קרה פה לינץ' בעכו, פגעו באחד החברים הטובים שלנו, בחור צעיר ומחנך, תלמיד חכם, בחור יקר. הוא יצא מכלל סכנה אבל עדיין במצב קשה, אנחנו כולנו מתפללים להחלמתו. מקווים שזה לא ימשיך ושבעזרת השם נחזור חזרה למצב הקיים."

השייח' יוסף אבו זרהר: "אני מקווה שנחזיר את המצב לקדמותו. נחזיר את השקט לעכו. האנשים שנמצאים פה עבדו קשה מאוד ומשקיעים המון להפסקת האלימות. כמו שאמר הרב, עכו היא עיר שאתה מרגיש את השקט והדו קיום.״

יו"ר הוואקף המקומי, סלים נג׳מי: ״אני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות לראש העיר שעושה דברים נפלאים לעיר. מה שקרה בעכו הוא דבר נגרר מכל המדינה. חלק גדול מהאירועים שקרו הם יותר עבריינים מאשר תושבים. כל האנשים שנמצאים פה עובדים יום ולילה. אל לנו לשכוח שאנחנו מאמינים באל אחד, כולנו בני אברהם. צריך להסתכל עם כל החסרונות, על חצי הכוס המלאה.״

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות