נתקלתם בהפקעת מחירים במהלך הסגר והפסח? הגישו תלונה למשרד הכלכלה

לאחרונה, נתקלו במשרד הכלכלה בתלונות רבות של אזרחים על הפקעות מחירי מזון בסיסיים ומפוקחים, ובמיוחד על הפקעות מחירי ביצים. התלונות עודדו את המשרד לצאת בימים אלה לאכיפה אינטנסיבית בחנויות לממכר מזון ברחבי הארץ, ולאור כך, בעלי עסקים שיימצאו מפרים את הדין ומפקיעים מחירים, צפויים להליכים פליליים לקנסות של עד עשרות אלפי שקלים. לטענת המשרד, האכיפה תתבצע בעצימות גבוהה לאורך ימי חג הפסח ובכל התקופה בה אזרחי ישראל מתמודדים עם ההגבלות וההשלכות של נגיף הקורונה.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ״תופעת ניצול המשבר הבריאותי של חלק מרשתות המזון על ידי הפקעת מחירים היא תופעה מכוערת שמטרתה לנצל את מצוקת הצרכנים בעת הזו. על כן, הנחתי את הגורמים במשרדי לפעול, במטרה למנוע את התופעה על ידי מעקב ובקרה מקרוב שמטרתם לשמור על רמת מחירים הוגנת".

משרד הכלכלה פרסם, כי במהלך השבועיים האחרונים, בוצעה ביקורת בעשרות בתי עסק ונמצאו הפקעות מחירים, בעיקר ביחס למחירים של מוצרים בפיקוח (ביצים, חלב, גבינות, לחם, חלה ועוד), ובעלי העסקים שנמצאו מפרים את החוק, נחקרו תחת אזהרה ותגובש כנגדם תשתית ראייתית לנקיטה בהליכים פליליים.

באחת הביקורות שנערכו, התגלה כי בעל עסק לממכר מזון שפועל בראשון לציון הפקיע מהציבור מחירי ביצים, בפער של 5.12 ₪ המהווים הפרה של כ- 90%, תוך כדי שבעל העסק החליט על דעת עצמו למכור ביצים בודדות ולא בתבנית המקורית. בעל העסק נחקר וזומן להמשך חקירה.

נאוה זקן, מנהלת מינהל אכיפה ומדידה במשרד הכלכלה והתעשייה, מדגישה כי "משרד הכלכלה רואה בחומרה רבה הפרות על חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, וכל שכן מייחס חומרה מיוחדת להפקעות שנעשות בעת חירום לאומית כאשר תושבי ישראל מתמודדים עם אתגרים כלכליים, בריאותיים וחברתיים. הפקעת מחיר פוגעת בצורה ישירה באזרחים והיא מעשה שלא יעשה בעיקר בימים אלו. מינהל האכיפה ימקד בזמנים אלו מאמצים מיוחדים על מנת להילחם בהפקעות ולהפסיקם. משרד הכלכלה נחוש לשמור על הציבור בכל השנה ובעיקר בימים אלו. בעלי עסקים שיימצאו מפרים את הדין, צפויים לנקיטה בהליכים פליליים לקנסות ועונשים חמורים".

כל אזרח בעל מידע לגבי הפקעות מחיר, יכול להגיש תלונה באתר האינטרנט של משרד הכלכלה והתעשייה, להגשת תלונה. כמו כן, ניתן לפנות למוקד משרד הכלכלה והתעשייה בטלפון 074-7502060.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות