עולם התרבות בגליל המערבי: בין חוסר וודאות לתקווה גדולה

הממשלה אישרה השבוע כי ניתן לקיים פעילות תרבות בנוכחות קהל, ובכלל זה בבתי הקולנוע, תיאטראות ואולמות תרבות, ובלבד שפעילות התרבות מתקיימת בישיבה של הקהל ובכפוף לכללי ה"תו הירוק", כשהקצאת כרטיסים תהיה עד לתפוסה מירבית של 75% ממספר המושבים במקום התרבות, ולא יותר מ – 300 איש באולם ו – 500 איש בשטח פתוח.

יחד עם זאת, מוסדות התרבות שלא פתחו שעריהם בשנה האחרונה מצאו את עצמם חצויים בין הרצון לפתוח ולקיים אירועים במסגרת ה"תו הירוק", לבין חוסר הוודאות המאפיין את פתיחת המשק בשנה האחרונה. זאת ועוד, כאשר משרדי ייצוג האומנים ואפילו האומנים עצמם, מפחדים לקחת חלק במחול השדים שנוצר בקרב הציבור הישראלי, עם אישור המתווה, בעד או נגד ה"תו הירוק". רוב האומנים חוששים להיות אלה שמחלקים את הקהל שלהם לשניים ולא יאפשרו להם להיכנס להופעות: מחלימים ומחוסנים אל מול אלה שבוחרים לא להתחסן.

בנוסף, במקרים רבים משרדי הייצוג של האומנים מעדיפים למכור את המופע מראש, כאשר כללי המתווה לא מאפשרים לרכוש את מלוא התפוסה באולם, מה שיביא להפסד כספי נוסף.

מנכ"לית היכל התרבות נהריה, עופרה כהן אלקיים: "אנחנו נערכים לפתיחת אירועים בהתאם למתווה אבל רק לקראת חודש מאי. אנחנו לא ממהרים לפתוח את ההיכל לאור התחלואה בגליל המערבי, כשעדיין יש ערים אדומות. מעבר לכך שהכניסה סלקטיבית והלוגיסטיקה היקרה שמצריכה מאתנו משאבים רבים, התקופה הזו נפיצה. אנחנו כבר שומעים על אירועים שהיו אמורים להתקיים בפורים בהיכלי תרבות שונים ברחבי הארץ ובוטלו. כל ביטול כזה כרוך באלפי שקלים".

עולם התרבות בגליל המערבי: בין חוסר וודאות לתקווה גדולה
מנכ"לית היכל התרבות ויו"ר נעמ"ת במרחב הגליל המערבי, עופרה כהן אלקיים באחד האירועים האחרונים שהתקיימו בהיכל התרבות אשתקד. צילום: ריטבו צלמים

על הניסיון לסגור הופעות למועד מאוחר יותר אומרת כהן אלקיים: "האמרגנים לא מוכנים לסגור הופעה בקופות פתוחות אלא רק בקנייה של המופע עצמו. לא שווה לנו כלכלית לקנות מופע כשהכניסה היא עד 300 איש ולהתחיל להושיב את הקהל רק משורה ארבע. אנחנו לא נתמכים ע"י אף גורם, לא ע"י משרד התרבות ולא ע"י עיריית נהריה. היחידה שעוזרת זו ההסתדרות שהבית הזה שייך לה. אנחנו לא יכולים להפסיד עוד כספים. אני לא יכולה להחזיר אנשים מחל"ת כשהעתיד לוטה בערפל. מדובר במתווה לא הגיוני: רק עבור אירוע אחד אני צריכה שישה סדרנים בעלות של 1,500 ₪. התרבות היא בנשמתי וכמי שעוסקת 30 שנה בתרבות ואירועים זה מאוד קשה לי. אני מאוד רוצה לפתוח אבל אנחנו נחכה. כרגע אנחנו משבצים אירועים למאי, בין השאר הצגות תיאטרון, סרטי קולנוע ומופעי סטנד אפ".

תקווה חדשה ל"פרה"

כבר שנה שבפאב ה"פרה", מוסד התרבותי הכי בועט בגליל המערבי בבעלותו של תומר רשף בשבי ציון, לא נדלקו האורות. המקום  שנוסד לפני 17 שנים, ויצר תרבות מוזיקלית מגוונת לכל הגילאים, הביא מופעי סטנד אפ מובילים והרצאות תוכן איכותיות, לא אירח קהל ונותר חשוך מאז מרץ אשתקד.

עולם התרבות בגליל המערבי: בין חוסר וודאות לתקווה גדולה
אירוע פורים ב"שוקת" בשבי ציון

רגע לפני הקורונה שיפץ ופתח רשף את ה"שוקת", בחצר הפאב, מתחם פתוח המשלב הופעות ומכירות חצר של תוצרת מקומית. בחודשים האחרונים, כשהמדינה אפשרה, קיים ב"שוקת" אירועים פתוחים בהתאמה לכללי ה"תו הירוק".

פעמיים מילא את היומן בהופעות במהלך השנה האחרונה, אך נאלץ לבטל אותן עם עלייה חוזרת של התחלואה וסגירה נוספת של המשק. עם ההודעה על פתיחה מחודשת של עולם התרבות, החל רשף לסגור אירועים לפאב ה"פרה", החל מחודש מרץ. הפעם, הוא מקווה, לא יאלץ לבטל.

רשף: "יש תחושה של תקווה חדשה, אך אני שומע את הקהל והאומנים ולצערי אני נמצא באמצע ולא רוצה לאכזב אף אחד. מצד אחד רבים מהאומנים חוששים מהתגובות של הקהל, כי לא כולם מחוסנים והם לא מעוניינים לעשות סלקציה בקרב הקהל שלהם, ומצד שני אני צריך לחזור ולהניע את העסק ולהתפרנס. לכן החלטתי שאני מקיים הופעות החל מעוד שבועיים עם אומנים שמאפשרים זאת".

על המתווה הוא אומר לנו: "אנחנו לא יכולים למכור אוכל ושתיה, כך שההכנסה היא רק מהכרטיסים. מדובר בפירורים. לא בסכומים שיוכלו להניע את העסק. אין פה איזו תוכנית כלכלית מדהימה. ללא ספק לקחו לנו את המוטיבציה לסגור הופעות כי אין כבר אמון במוסדות המדינה, ולא ידוע מה יהיה מחר, אבל אנחנו מקווים לטוב והתחלנו לסגור הופעות. בקרוב נפתח את מכירת הכרטיסים באתר". בין ההופעות המתוכננות ב"פרה" החל ממרץ הקרוב: הסטנדאפיסטים גיורא זינגר, ארז בירנבאום ויוסי גבני.

רשף: "אנחנו מנסים לסגור את פורטיס למופע ישיבה, אם זה יקרה זה יהיה אדיר. אנחנו פועלים גם מול מאור כהן. לצערי, מחקתי את היומן פעמיים בשנה האחרונה, ואני מקווה שהפעם אנחנו בדרך הנכונה. אני מאמין שאנשים יבואו להופעות, זה חסר לכולנו".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות