עכו: כלבים הוחזקו בתנאים קשים, הבעלים הורשעה בביצוע עבירות על חוק צער בעלי חיים

במסגרת פעילות אכיפת חוק צער בעלי חיים, ובעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאות לבית משפט השלום בחיפה הורשעה תושבת עכו בביצוע עבירות של אי מתן טיפול רפואי לבעל חיים חולה או סובל, והחזקת בעלי חיים בתנאי הזנחה קשים הגורמים סבל לבעלי החיים ומסכנים את בריאותם. הנאשמת, בשנות ה-40 לחייה, החזיקה בדירתה בעכו מספר כלבים מבלי לספק להם את צרכי מחייתם, מבלי לדאוג לבריאותם ומבלי למנוע התעללות בהם. החזקת בעלי החיים הייתה במתחם מזוהם מהפרשות הגוף של הכלבים ומפסולת באופן שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לכלבים.

בעקבות ההרשעה, נקבע התיק לטיעונים לעונש לתחילת יולי. במסגרת כתב האישום הודיע תובע משרד החקלאות כי יעתור להטיל על הנאשמת צו הגבלה מלהחזיק בבעלי חיים בהתאם לחוק צעק בעלי חיים.

כמפורט בכתב האישום ובהכרעת הדין, הנאשמת החזיקה את הכלבים בדירה מוזנחת, שרצפתה וקירותיה מרוחים בצואה ובשתן של כלבים והריח בה קשה מנשוא. עוד עלה מהראיות כי הטיח על הקירות היה מקולף והרהיטים היו ללא ריפוד, כיוון שהכלבים לעסו אותו. כתוצאה מההזנחה החמורה מתו שניים מכלביה של הנאשמת. אחד הכלבים קפץ מחלון דירתה של הנאשמת, נפצע באורח קשה ונותר משותק בחלק גופו האחורי, ככל הנראה מפגיעה עצבית בעמוד השדרה, ולא יכול היה לקום. הנאשמת לא סיפקה לו טיפול רפואי לאחר הפציעה, גם לא לשם הקלה על סבלו, עד שהוחלט להמיתו. כשבוע לאחר מכן, כלבה נוספת שהייתה ברשות הנאשמת החלה לפרכס, אולם גם במקרה זה נמנעה הנאשמת ממתן טיפול רפואי הולם והכלבה מתה מוות קשה בייסורים, ללא טיפול נאות, לאחר לילה של פרכוסים. יתר הכלבים נתפסו על ידי מפקחי משרד החקלאות במתחם והועברו לטיפול ושיקום במתקן מוגן של המשרד.

בית המשפט קבע כי מדובר בהזנחה קיצונית, שנמשכה שבועות עד חודשים ארוכים, תוך אדישות למצבם של בעלי החיים וגרימת נזק ממשי, והרשיע את הנאשמת במספר עבירות: החזקת בעלי חיים מבלי לספק להם את צורכי מחייתם, החזקת בעלי חיים במתחם מלוכלך בהפרשות גוף ופסולת, החזקת בעלי חיים במתחם שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבעל החיים הנמצא בתוכו ובעבירה של אי מתן טיפול לבעל חיים חולה או סובל.

הממונה על התביעות במשרד החקלאות, עו"ד אורי סירוטה: "הכרעת הדין מדגישה את האחריות שחלה על כל מי שמבקש להחזיק בבעלי חיים, לדאוג לצרכיהם ולבריאותם ולהחזיקם בתנאים נאותים. בית המשפט עמד על כך כי הרשעה בעבירות אלו אינה דורשת להוכיח כי לנאשם הייתה כוונה להרע לכלבים. הכרעת הדין מהווה אבן דרך משמעותית במאבק נגד תופעות של פגיעה או הזנחה של בעלי חיים ומסר חד וברור של אפס סובלנות לתופעות כאלו".

ממשרד החקלאות נמסר כי הוא קורא לציבור לדווח על מקרים מסוג זה למוקד המשרד בטלפון: 9096*. המוקד פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות