עלייה חדה בהתחלות בנייה של פרויקטי התחדשות עירונית בצפון

בשנת 2023 חלה ירידה כללית של 11.5% בהתחלות בנייה של דירות הנבנות במסגרת הריסה של בניינים ישנים והקמת בניינים חדשים במקומם ( לרבות פרויקטי פינוי בינוי ותמ"א 38-2 ) כך עולה מניתוח התחלות הבנייה של הלמ"ס שביצעו בחברה לפיתוח והתחדשות עירונית חברה מארגנת המתמחה בליווי בעלי דירות בפרויקטים של פינוי ובינוי.

סה"כ בשנת 2023 החלו להבנות 11,486 יח"ד במסגרת הריסה ובנייה מחדש לעומת 12,980 בשנת 2022 . אולם בחינת הנתונים לפי מחוזות מגלה מגמה מעורבת. כאשר רק במחוזות חיפה והצפון נרשמה עלייה בהתחלות הבנייה. במחוז חיפה החלו להבנות בשנת 2023 1,328 יח"ד בהתחדשות עירונית , עלייה של 38.5% ביחס לשנה קודמת ובמחוז צפון החלה בנייה של 422 יח"ד עלייה של 8.8% ביחס לשנה קודמת. בשאר המחוזות נרשמה ירידה, במחוז ירושלים החלה בנייה של 656 יח"ד במסגרת הריסה ובנייה מחדש, ירידה של 42.2% לעומת 2022, במחוז הדרום החלה בנייה של 207 יח"ד במסגרת הריסה ובנייה מחדש, ירידה של 33.7% ביחס לשנת 2022 , במחוז תל אביב החלה בנייתן של 6,137 יח"ד המהווים אמנם 53% מכלל התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית אבל גם מסמנים ירידה של 16.8% ביחס לשנה שעברה. גם במחוז המרכז נרשמה ירידה קלה של 2.6% בהתחלות הבנייה.

עו"ד שבות רענן, שותפה מנהלת של מרחב צפון בחברה לפיתוח והתחדשות עירונית, מציינת כי, מגמת העלייה בהתחלות בנייה של התחדשות עירונית בצפון הארץ מבורכת, במחוז חיפה ההתחדשות העירונית היוותה השנה כ- 23% מהתחלות הבנייה, אולם עדיין מדובר בנתונים נמוכים ביחס לצרכים. נתוני הלמ"ס מתייחסים גם למספר הדירות שנהרסו בכל מחוז, ובשנה האחרונה במחוז הצפון נהרסו רק 145 דירות ישנות במסגרת הליכי התחדשות ובמחוז חיפה רק 405 דירות. זאת בזמן שאזור הצפון נתון לסיכון כפול: מועדות גבוהה לרעידות אדמה, לצד המצב הבטחוני הנפיץ בצפון והסכנה מטילי החיזבאללה. שנים רבות מדברים על הצורך, על האתגר הכלכלי, על העדר תקדים של הצלחה. הגיע הזמן לעבור למעשים. כעת, כשמדינת ישראל מצויה במלחמה והמציאות הביטחונית בקו העימות פינתה תושבים רבים מבתיהם, ויחד עם התקווה שיסוכל האיום לחזית צפונית – אנו נדרשים לקדם שינוי אסטרטגי בדיור הבטוח בצפון במהירות האפשרית.

החברה לפיתוח והתחדשות עירונית מומחית בייצוג בעלי דירות בפרויקטים של פינוי בינוי היא פועלת כבר למעלה מ15 שנים ועד כה אכלסה  כ- 1000 משפחות בדירותיהם החדשות לאחר כל התהליך, אישרה 9 תב"עות, היא מקדמת כ- 30 פרויקטים בהליכים שונים  ומייצגת כ- 2500 משפחות ברחבי הארץ. החברה מזמינה ראשי עיריות ותושבים בבניינים ישנים ללא ממ"ד לפנות אליה ולבחון יחד אפשרויות לקידום תוכנית התחדשות עירונית במודל  החברתי, המתאים את התכנית לצרכים ולאופי של בעלי הדירות והקהילה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות