"פחד מוות בעכו": התושבים מאבדים תקווה לדו קיום

מאז החלו ההתפרעויות בערים המעורבות, חווים תושבי עכו, שוב ושוב, אירועים לאומניים, הפוגעים בביטחונם האישי.

תקיפת ילד בשער בית הספר, זריקת אבנים לשטח בית ספר תיכון, ירי באוויר, ניפוץ חלונות, איומים בסכינים ונסיעה ברכב עם דגל פלסטין, אלו רק חלק מהאירועים שנתקלים בהם תושבי העיר.

סבתא לילד בן עשר פרסמה אמש על אירוע בו נכדה, בן 10, חובש כיפה, מאוים על ידי צעירים ערבים בסכין:

"אתמול, יום שבת, שעות הצהריים, הנכד שלי, ילד בן 10 דתי עם כיפה הולך ברחוב בכרם לכיוון ביתו. ליד הכיכר עומד לחצות את הכביש, עוצר לידו רכב עם צעירים ערבים ומוזיקה בקולי קולות. אחד הצעירים באוטו מתחיל להתגרות בנכד שלי, מקלל מוציא סכין ומאיים עליו. למזלו של הנכד המקסים שלי מגיעות מכוניות מאחור ומתחילות לצפור והילד המבוהל מתחיל לרוץ את ריצת חייו הביתה. עם צאת השבת החתן שלי והנכד נגשו לתחנת המשטרה והגישו תלונה… ואני שואלת את עצמי אם לא היו מגיעות מכוניות ומלחיצות את הפורעים הערבים מה היה קורה עם הנכד שלי?? האם נראה לכם הגיוני שנלך מפוחדים העיר האהובה שלנו או אולי נסתגר בבית והם ישתלטו על הרחובות שלנו??
אנחנו מחכים לשמוע מהמשטרה מה קורה עם החקירה הזו, היו מצלמות בצומת כל שניתן לגלות את הרכב ואת היושבים בו. פחד מוות בעכו".

אמש, נפטר מפצעיו אבי הר אבן ז"ל, חתן פרס ביטחון ישראל, מנהל סוכנות החלל הישראלית בשנים 1995–2004, אלוף משנה בצה"ל ומבכירי התעשייה האווירית, שנפצע קשה במהומות האחרונות בעכו, בזמן בהצתת מלון האפנדי בעכו, על ידי מחוללי מהומות ערבים, ואושפז במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם. הר אבן הוא ההרוג היהודי השני במהומות. בנו, אלוף (מיל') יואב הר אבן מכהן משנת 2016 כמנכ"ל רפאל. מותו של הר אבן הופך את אירועי חודש מאי בעכו לחמורים וקשים הרבה יותר משניתן לדמיין.

ההתפרעויות בישראל לא החלו במאי 2021. האירועים הזכורים במיוחד בתודעה הישראלית הם אירועי אוקטובר של שנת 2000, אז התקיימו הפגנות והתפרעויות של ערביי ישראל בכל רחבי הארץ. אירוע נוסף שזכור היטב לתושבי עכו, התרחש בשנת 2008, אז פרצו מהומות בין יהודים לערבים בעקבות כניסה של תושב ערבי לשכונה יהודית, ערב יום כיפור.

מאז המהומות בחודש שעבר, פועלות הרשויות בהשכנת שלום ושיח מכבד בין כלל הגורמים, כשאמש אף התקיים כנס של ראשי הדתות בעכו העתיקה במעמד הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו על רקע הפרעות שהיו בעכו בחודש שעבר. ראשי הדתות יוצאים בקריאה לפיוס. בין המשתתפים רב העיר עכו הרב יוסף ישר, מנכ״ל העירייה יניב אשור, סגן ראש העיר אדהם ג׳מל, השיח׳ סמיר עאסי, השיח׳ עבאס זכור, האב עפיף מחול, האב אנדראוס בחות. עוד משתתפים סגנית ראש העיר עכו שרי גולדשטיין, חברי מועצת העיר עכו ויקטור אלון ונתנאל אלפלס, הרב אחיקם גץ ראש מכינת אבנר, יו״ר המועצה הדתית בעכו עופר כהן, נציגי הקהילה הבהאית ויו״ר הווקף המוסלמי בעיר, סלים נג׳מי.

"פחד מוות בעכו": התושבים מאבדים תקווה לדו קיום
כנס ראשי הדתות בעכו העתיקה. צילום: דוברות עיריית עכו

באירוע נוסף שהתקיים השבוע, התכנסו חברי מועצת הגליל בראשותו של יו"ר המועצה וראש העיר עכו, שמעון לנקרי, יחד עם ראשי רשויות יהודיות וערביות בגליל ויצאו בקריאה לחיזוק האחריות המנהיגותית ובחתירה בלתי מתפשרת לחיזוק האמון בשיתופי פעולה בין יהודים וערבים. ראשי הרשויות קראו לקידום מנהיגות אזורית חזקה ומאוחדת. מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן שהשתתף במפגש באמצעות הזום חיזק את ידי המועצה והתחייב לתמוך בכל המהלכים שהוצגו.

"פחד מוות בעכו": התושבים מאבדים תקווה לדו קיום
במועצת הגליל קוראים לאחריות מנהיגותית. צילום: דוברות עיריית עכו

בשבוע שעבר התקיים מבצע לפינוי ההרס בחדרי האירוח שניזוקו תחת הכותרת ״אוהבים את עכו, שומרים על הבית״ במטרה לחזור לשגרה מהירה. אך העיר עכו ממשיכה לבעבע, והתושבים היהודים, שטוענים שכבר התרגלו לגילויי השנאה כלפיהם, רק מבקשים הגנה, כשמהצד השני, נתלים כרוזים בשפה הערבית בהם נכתב "עכו לא תשכח את בניה שבבתי הכלא של הכיבוש."

בעיריית עכו טוענים כי בעיר פועל באופן קבוע כוח של משמר הגבול, אך במבחן התוצאה, האירועים נמשכים וביטחונם האישי של התושבים נפגע.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות