ראש עיריית נהריה לתושבים: "אל תייצרו מהומה שלא נדרשת"

אתמול בלילה החלה להכות מערכת משקעים בגליל המערבי וברשתות החברתיות החלו לצוף תמונות וסרטונים של הצפות בעיר, אך לא מעט מהן היו הצפות שנגרמו מהשיטפונות בשנים קודמות.

נהריה היא עיר למודת הצפות. בכל פעם שגשם כבד יורד בעיר, ישנם רחובות קבועים שמוצפים בעקבות מערכת הניקוז הישנה בעיר, ולמים לוקח זמן לחלחל דרך הפתחים.

רבים העלו תמונות וסרטונים משכונת שפרינצק שהוצפה באופן קשה בשנה שעברה בעקבות השיטפון שפקד את העיר, ותושבים רבים החלו לחשוש כי מדובר שוב בשיטפון.

חשוב להדגיש כי זהו ממש לא המקרה. כדי להבין את האירוע החמור שעברה העיר נהריה אשתקד, צריך לפני הכל לשים תחת הגדרה מדויקת את מה שבדיוק התרחש כאן, כשהמים שטפו את הרחובות. נהריה חוותה תופעת טבע בשיא העוצמה, תופעה שמתרחשת פעם בכמה שנים בנגב, במדבר יהודה ובמקומות נוספים.

מדובר בשיטפון, זרימה חזקה ופתאומית של מים בוואדיות ובאפיקי הנחלים. מקורו של השיטפון הוא בכלל בגשם שיורד במרחק רב ממוקד השיטפון, כשמימיו מתנקזים אל אפיקים צרים במהירות גבוהה ובעוצמה רבה, וזה בדיוק מה שקרה בנהריה.

מקום המדינה התרחשו שיטפונות בארץ, בהם נגבו חייהם של עשרות ישראלים והנזקים נעמדו במעל למיליארד דולר. בפעם האחרונה שהתרחש שיטפון כל כך עוצמתי בישראל, נהרגו עשרה תלמידי מכינה קדם צבאית שטיילו בערבה. זה קרה לפני כשלוש שנים, באסון נחל צפית.

בינואר השנה, פקד את נהריה השיטפון, במהלכו קיפח את חייו תושב העיר, מוטי בן שבת ז"ל, לאחר שביקש להציל אנשים שנתקעו במים, סמוך לביתו.

על מנת שלא ישנה מקרה כזה, עיריית הריה פועלת לקידום ויישום תוכנית המאגרים, לאיגום המים הזורמים אל הגעתון, בשיתוף הממשלה והרשות לניקוז נחלים בגליל המערבי. התוכנית כוללת הרחבה של המובלים בגעתון והקמה של מאגר המים שנמצאת בעיצומה. בשנה שעברה אף הוסרו גשרונים הנמצאים לאורך הגעתון בתוך העיר, שנבנו בעבר ללא אישורים.

התרגלנו להצפות הרגילות הפוקדות את העיר, אך חשוב לזכור שלא מדובר בשיטפון, בדומה לאירוע שהתרחש בשנה שעברה, ועל התושבים לגלות אחריות בפרסומים ברשתות החברתיות על מנצ לא לייצר בהלה מיותרת.

ראש עיריית נהריה, רונן מרלי, מסר הבוקר עדכון על מהערכת המצב בעיר: "המצב בשליטה מלאה, אין בעיות קריטיות. ישנן שלוליות גדולות המטופלות והרשות ערוכה עם כל הכלים הנחוצים. אפשר לקיים לימודים כרגיל ונהריה בשליטה מלאה. נדרשת אחריות מלאה מכל התושבים. לא צריך לייצר מהומה שלא נדרשת".

כמו כן, התושבים התבקשו לא לרדת במעלית לקומות שמתחת לפני האדמה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות