שנה אחרי מבצע "שומר החומות": הושקה בעכו התוכנית "עיר בטוחה" ונחנכה נקודת משטרה בעיר העתיקה

הבוקר נערך טקס השקת תכנית ׳עיר בטוחה׳ (SAFE CITY) בעיר עכו במסגרתו נחנכה נקודת המשטרה בעיר העתיקה, במעמד השר לביטחון הפנים חה״כ עמר בר לב, המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי, מפקד מחוז חוף ניצב יורם סופר, סגן מפקד מחוז חוף תת ניצב דודו בואני, סגנית מפקד מרחב אשר, ניצב משנה מירב וגנר, מפקד תחנת עכו סגן ניצב ניר ג'מבר ראש עיריית עכו מר שמעון לנקרי, קצינים, שוטרים ואורחים.

ההחלטה על יישום התכנית התקבלה על רקע אירועי "שומר חומות" בה התמודדה המדינה עם הפרות סדר קיצוניות בערים מעורבות ובמוקדים נוספים וכחלק מהחלטת ממשלה 549 לטיפול בתופעות הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, שיעדיה: העמקת שלטון החוק, חיזוק תחושת הביטחון האישי, הגברת ההרתעה, העלאת אמון הציבור, הנגשת שרותי המשטרה לאזרח ושיפור הקשר עם התושב.

תכנית ׳עיר בטוחה׳ היא תכנית רב ממדית הכוללת יישומים טכנולוגים מתקדמים יחד עם כוחות מבצעיים. זוהי תפיסה המתמקדת במניעת עבירות טרם התרחשותן לצד חיזוק המענה המבצעי לאירועים בזמן אמת.

התכנית היא חלק ממאמץ לאומי משותף של משטרת ישראל עם המשרד לביטחון פנים, גורמי אכיפה שונים, הקהילה והרשות המקומית ובמסגרתה נפרסה תשתית טכנולוגית, חוזקו כוחות מבצעיים בתחומי השיטור, החקירות, המודיעין וקשרי קהילה.

במסגרת השקת התכנית נחנכה נקודת המשטרה הסמוכה לנמל עכו בעיר העתיקה כאשר לשם הקמת הנקודה נוספו 30 תקני שוטרים בפיקוד פקד דביר פרץ ובהרכב של שוטרי סיור, בלשים ותצפיתנים המכירים היטב את צרכי האזור ומאפייניו.

DSC
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתי וראש עיריית עכו, שמעון לנקרי. צילום: דוברות משטרת ישראל

המפכ"ל, רב ניצב יעקב שבתאי: "היום אנו עושים היסטוריה. היום אנו מחזקים את משטרת ישראל בעיר עכו, שהייתה לאחד ממוקדי הפרעות במבצע "שומר החומות". לשוטרים האמיצים שנלחמו כאן פשוטו כמשמעו על ביטחון העיר ותושביה, אנו מעניקים מעטפת שלמה בחניכת מודל שיטור מתקדם, חכם, ממוקד ואפקטיבי. הודות לטכנולוגיות מתקדמות ושיתוף פעולה בין המשטרה, הרשות והתושבים, העיר העתיקה בעכו הופכת היום למרכז שיטור חזק עם שליטה נרחבת של המשטרה על הנעשה בעיר. הדבר יביא לשיפור משמעותי של תחושת הביטחון, דחיקה החוצה של העבריינים, והפיכת האזור ההיסטורי, והיפיפה הזה לבטוח לתושביו ומבקריו הרבים. דו"ח מבקר המדינה שיצא לאחרונה דיבר על מה שהיה במהלך המבצע, ואני אומר כאן מעל במה זו שעשינו כברת דרך ארוכה בשנה האחרונה, והיום משטרת ישראל מוכנה יותר מאי פעם להפרות סדר רב זירתיות ולאירועי ביטחון פנים בהיקפים רחבים, ועדין יש עוד לא מעט לעשות. הגדלנו באופן משמעותי את הכוחות הלוחמים במשטרת ישראל עם הקמת יחידות מג"ב ייעודיות לשעת חירום. הכפלנו את מערך המילואים של המשטרה עם הקמת שש עשרה פלוגות מג"ב חדשות. בנינו ימ"חים חדשים ורכשנו ציוד רב. הקמנו את המשמר הישראלי המבוסס על לוחמים, מתנדבים ואנשי מילואים יוצאי יחידות קרביות. העמקנו את עולם המודיעין המשטרתי. ציידנו את המחוזות באמצעי לחימה ייעודים והענקנו לכך הכשרות רבות. אנו פועלים לקידום תיקוני חקיקה נדרשים. חיזקנו באופן חסר תקדים את שיתוף הפעולה עם שירות הביטחון הכללי וחניכת מודל ה- safe city בעכו היום, הוא צעד חשוב ומרכזי נוסף, כאשר המודל הזה ילך ויתרחב לערים מעורבות נוספות."

ראש עיריית עכו, מר שמעון לנקרי: "העיר עכו עברה תהליכים רבים להם השפעה דרמטית כעיר מעורבת בייחוד לאחר "שומר חומות". זו עיר חשובה ומיוחדת במחוז. היום, אנו חונכים את שהמפכ"ל, רנ"צ יעקב שבתאי התחייב ואמר – "הולכים לעשות סדר בעיר העתיקה". היום אנו עושים פה תיקון, השימוש בכוח אדם וטכנולוגיה קובעים את איכות הטיפול המשטרתי. שיתופי הפעולה עירייה ומשטרה הם שוברי שיוויןן במתן ביטחון אישי של התושבים. אני רואה בהקצת העיר הבטוחה כמהלך דרמטי שקרה אחרי אירועים קשים אך אנו מסתכלים קדימה שהמהלך יוכיח את עצמו למתן משילות וביטחון לאזרחים ולתושבים".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות