תעודת הוקרה לאח שהציל את מור ג'נאשווילי מלינץ' בעכו

מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה, פרופ' מסעד ברהום, העניק היום (שני) תעודת הוקרה לפאדי קאסם, אח במחלקה פנימית, שהציל את חייו של מור ג'נאשווילי, בזמן שניסו לבצע בו לינץ' במהלך המהומות בעכו.

קאסם וג'נאשווילי נפגשו אחרי האירוע במחלקה הכירורגית בה אושפז ג'נאשווילי, שהשתחרר בסוף השבוע שעבר לביתו.

האח פאדי קאסם ליד מיטתו של מור ג'נאשווילי צילום: דוברות המרכז הרפואי
האח פאדי קאסם ליד מיטתו של מור ג'נאשווילי צילום: דוברות המרכז הרפואי

האירוע הקשה התרחש ביום רביעי שעבר בשעת ערב, כאשר מור התקרב עם רכבו לביתה של אמו בשכונת וולפסון בעכו. הוא הותקף על רקע לאומני באבנים, מקלות וסכינים, וגם לאחר שיצא מהרכב וניסה להימלט רגלית, הם המשיכו לתקוף אותו. "הגעתי למקום יחד עם שייח' מעכו ועם כמה תושבים נוספים מהמגזר הערבי, במטרה להרגיע את הרוחות. ברגע שהגענו ראיתי את מור שוכב על הרצפה", מספר פאדי, בן 28, אח במחלקה הפנימית ופעיל חברתי. "הדבר היחיד שעמד לנגד עיניי היה להציל אותו. לא חשבתי אם הוא יהודי או ערבי

פאדי גונן על מור בגופו, שטף את פניו וניסה להרחיק את הפורעים ממנו. בנוסף, הוא החל לחבוש את פצעיו, באמצעות תיק עזרה ראשונה שהיה ברשותו. "מכיוון שמור איבד את הכרתו לכמה דקות, הוא לא הבין מה קרה לו. כשפקח את עיניו, הדבר הראשון ששאל היה: 'מה קרה לי?'. סיפרתי למור שהיתה לו תאונת דרכים, כי רציתי שיהיה רגוע ושלא ייכנס לסערת רגשות גדולה. אחר כך ניגשתי לאמו, שבתחילת האירוע התעלפה למראה בנה הפצוע, והבטחתי לה שאשמור עליו".

כאמור, ימים ספורים לאחר המקרה הקשה ביקר פאדי את מור במחלקה הכירורגית והשניים התחבקו ארוכות. "הצלת את חיי, אני לא יודע מה הייתי עושה בלעדיך", אמר לו מור, ופאדי ענה: "עשיתי מה שהייתי צריך. לא הייתי לבד. היו עוד אנשים שעזרו לך".

כאשר מור אמר כי הוא מתקשה להאמין שיחזור בעתיד לעכו, ענה לו פאדי: "אל תדבר ככה. גם בשנת 2008, כשהיו מהומות קשות בעכו, אנשים לא האמינו שדו-הקיום יחזור, והנה הכל חזר כרגיל. בסך הכל רוב תושבי עכו הם אנשים טובים ושפויים שדוגלים בדו-קיום".
במהלך הפגישה המרגשת אמר לו פאדי: "נישאר בקשר ואני אקח אותך לאכול חומוס בעכו העתיקה. אנחנו כמו משפחה. ביתי הוא ביתכם".
פאדי מגלה כי בימים האחרונים הוא מקבל איומים על חייו ואף הגיש תלונה במשטרה. "אדם יהודי פירסם את תמונתי בקבוצת פייסבוק והסית נגדי. הוא אמר עלי דברים קשים כאילו אני נגד יהודים, בעוד שמה שקרה זה בדיוק ההיפך. אני מקבל איומים, אבל לא מפחד. לא איכפת לי דת או צבע העור, כולנו בני אדם".

פרופ' ברהום ופאדי קאסם עם תעודת ההוקרה צילום: רוני אלברט
פרופ' ברהום ופאדי קאסם עם תעודת ההוקרה. צילום: רוני אלברט


עם קבלת תעודת ההוקרה שיבח פרופ' ברהום את האח, תוך שהדגיש כי בהתנהגותו ובערכיו הוא ממחיש הלכה למעשה את המוטו של המרכז הרפואי, "אדם לאדם – אדם", המדבר על מתן רפואה מקצועית ואנושית, ללא הבדל דת, גזע או מין. בתעודת ההוקרה צוין, כי היא ניתנת לו על הפגנת אנושיות, רעות ואומץ לב.

באירוע השתתפו גם חברי הנהלה, מנהל המחלקה בה עובד פאדי, ד"ר רוברט דרגו, והאחות האחראית במחלקה, נוהאד שחאדה.

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות