מקרה נדיר: דרכי הנשימה נחסמו, התינוק ניצל

שיתוף פעולה ייחודי בין מחלקת אא"ג (אף-אוזן-גרון) ילדים, מחלקת עיניים והפגיה שבמרכז הרפואי, הציל תינוק בן חמישה ימים.

התינוק נלד עם תסמונת נדירה הכוללת ציסטות, שגרמו לחסימה בשני מעברי האף ולעיוות בפניו.

התינוק, שהוריו מתגוררים באחד היישובים בגליל המערבי, נולד במרכז הרפואי בלידה תקינה והגיע כמקובל לתינוקיה. תוך פרק זמן קצר הבחינו מנהלת הפגיה, ד"ר ורד פליישר-שפר, ורופאי ילדים, כי לתינוק מבנה פנים ועיניים שונה מהרגיל, ככל הנראה כתוצאה מעיוות או פגם כלשהו.

פחות מיממה בלבד לאחר שנולד, כתוצאה מחסימה בדרכי הנשימה, נקלע התינוק למצוקה נשימתית קשה בעת ששהה בתינוקייה, ובעקבותיה אף עבר החייאה. לאחר בירור רפואי התגלה כי התינוק סובל מפגם נדיר, וכי עד כה נרשמו בספרות המקצועית רק 25 מקרים מסוג זה בעולם כולו.

מהבדיקה התגלה, כי התינוק סבל מציסטות שנגרמו עקב בעיה במערכת הובלת הדמעות, ואשר הביאו לחסימת שני מעברי האף שלו, כמו גם לעיוות בפניו ולגשר אף רחב באופן חריג.

בעקבות דיון משותף בין רופאי ילדים, רופאי עיניים וצוות הפגיה, עבר התינוק ניתוח דחוף, בעת שהיה בן חמישה ימים בלבד. במהלך הניתוח, שבוצע בהובלת מנהל שירות אא"ג ילדים, ד"ר מעיין גרובר, בשיתוף עם מנהל יחידת רינולוגיה וניתוחי בסיס גולגולת, ד"ר טל מרשק, ורופאי העיניים ד"ר יניר כסיף וד"ר רלי עובדיה, ניקזו הרופאים את הציסטות משני מעברי האף של התינוק, באמצעות ציוד אנדוסקופי, ומבלי שייווצרו חתכים בפניו.

בסיום הניתוח, שהוכתר בהצלחה, ניתן היה לראות שיפור ניכר במראה הפנים של התינוק, כאשר גם דרכי הנשימה נפתחו במלואן. לאחר הניתוח הועבר התינוק לאישפוז בפגיה, וכעבור יומיים שוחרר לביתו.

25 מקרים תועדו בעולם כולו. ד"ר מעיין גרובר. צילום: אלי כהן

מנהל שירות אא"ג ילדים, ד"ר מעיין גרובר: "מדובר במקרה נדיר במיוחד, בו הציסטות גרמו לחסימת שני מעברי האף של התינוק, ואף הובילו להחייאה, זאת מכיוון שיילודים מתבססים רק על נשימה אפית. הניתוח מהווה דוגמה מוצלחת לשיתוף פעולה מהיר וחשוב בין מחלקת אא"ג ילדים, מחלקת עיניים והפגיה".

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות