2023 – "מה שהיה הוא שיהיה" / עו"ד ומגשרת מיה אלמגור

מה שהיה הוא שיהיה: מה אתם שמים אחרי המשפט הזה, סימן קריאה או סימן שאלה? כך או כך, כנראה שמה שתבחרו יסמן את איך תראה עבורכם שנת 2023.

את השאלה הזו, הרלוונטית לכולם ובכל תחום, אני רוצה להפנות לזוגות שנמצאים בתהליך גירושין.

במיוחד אלו המצויים בתוך מאבק משפטי קשה, אלו שכבר הוציאו סכומי כסף משמעותיים על עורכי דין, שהתמסרו לכתבי הטענות ולחוות הדעת של בעלי המקצוע השונים. אלו שממתינים בהכנעה, בחשש או בכעס להכרעת השופט.

אתם יכולים ל ע צ ו ר! אני יודעת שזה נראה גדול מכם, כאילו הרכבת יצאה מהתחנה וכבר אי אפשר לרדת ממנה, ואולי זה כבר לא הגיוני בעיניכם להפסיק עכשיו לאחר שהשקעתם המון משאבים נפשיים וכספיים, אנרגיות וזמן במאבק.

חשוב לי להגיד לכם שזה עדיין א פ ש ר י. זה תלוי אך ורק בכם.

ה י ל ד י ם שלכם תלויים רק בכם.

לא בעורכי הדין התותחים שכל אחד מכם בחר, לא בשמאי, לא באקטואר, לא בעובדת הסוציאלית, לא במטפלת הרגשית וגם לא בשופט.

החלום שלהם הוא שתעצרו את מחול השדים הזה שנוגס ומכרסם בכל חלקה טובה בחיים של כולכם.

החלטתם להיפרד, זו זכותכם, כנראה התגבשתם להחלטה הזו לאחר ששקלתם היטב את הדברים. עכשיו השאלה, האם ועד כמה ההחלטות שתקבלו בעקבותיה, תהיינה בונות או הרסניות במסלול הפרידה שהוא רווי צמתים של קבלת החלטות.

ברור שהדבר הנכון הוא לבחור מלכתחילה בדרך שבה תצליחו לעבור את הפרידה באופן שיתופי וללא מלחמות. ויש זוגות כאלה. באמת. אני פוגשת אותם כל יום במשרד. אנשים שמצליחים כבר בתוך המשבר לקרוא ולמפות נכון את המציאות ומבינים שהאלטרנטיבה היא הרבה יותר גרועה. הם משנסים מותניים, מגייסים כוחות ועל אף הפגיעה, מבינים שמערכת היחסים ההורית נמשכת ומצליחים לתקשר באופן שמאפשר הגעה להסכמות.

אבל דעו, שגם אם לא לקחתם את הפניה הנכונה בהתחלה – כי כעסתם, נפגעתם, נעלבתם, פחדתם, התבלבלתם, תמיד תהיה לפניכם צומת נוספת. ועוד אחת. ועוד אחת.

למעשה, כל רגע נתון, כל נשימה, מבט, חיוך של הילדים שלכם מזמן לכם צומת בה יש לכם את הזכות, היכולת וחובת ה ב ח י ר ה לאן לפנות.

ויש לכם את הכח והיכולת לעשות זאת! כפי שבכל נושא אחר אתם הופכים את העולם על מנת להגן, לשמור, לאהוב, לטפח ולדאוג לילדים שלכם – כך אתם יכולים לבחור גם באופן ניהול הפרידה ביניכם, יש לבחירה שלכם השלכות דרמטיות על רווחתם הנפשית.

אז איך עושים זאת?

קודם כל מחליטים לקחת אחריות ושליטה על החיים שלכם, מבינים שאף פעם לא מאוחר לעצור ולמזער נזקים ונותנים לילדים שלכם דוגמא חיה ועוצמתית לכך שתמיד אפשר לשנות מסלול ולדייק.

לאחר מכן יושבים להבין, לשקול ולבחון מ ה  ב ע צ ם  ח ש ו ב  ל כ ם. לא מה כתוב בכתבי הטענות ולא איזו הוכחה הובאה לאיזה טיעון.

מדמיינים את היום שאחרי, כשאתם צריכים לשקם את החיים שלכם ושל ילדכם ולהתמודד עם מציאות בה אתם צריכים לקיים תקשורת הורית חשובה עם ההורה השני שלהם.

שקלתם? יופי. כעת תעשו בדיוק אותו הדבר לגבי הצד השני. ברור שזה לא קל. מבחינתכם כרגע הוא/היא הרסו לכם את החיים ולמה שתטרחו להבין מה הם צריכים ומה חשוב להם?

משום שאין דרך בעולם שבה תצליחו להתעלם/לרמוס את מה שאבא/אמא של הילדים שלכם צריכים. גם אם ההליך המשפטי יסתיים בדיוק בתוצאה לה ייחלתם (ואין סיכוי שזה יקרה באופן מושלם) הצורך הזה יצוף ויעלה במקום אחר אותו תאלצו לפגוש ביומיום, מחוץ למסגרת ההליך המשפטי, ושאותו הילדים שלכם יחוו על עצמם.

בנוסף, לא סביר שאיזה מהצרכים האמיתיים שלכם יוכלו לקבל תוקף ומענה באם לא תתנו כזה לצרכיו של השני. ומעבר לזה, במיפוי מדויק קרוב לוודאי שתגלו שיש לא מעט צרכים משותפים, רובם קשורים למכנה המשותף הטהור ביותר שיש ביניכם והוא הילדים שלכם אך לא רק.

עם החומרים המזוקקים האלו חשוב וכדאי מאוד לשבת לדבר. לא יכולים לבד? יש עו"ד שמייצגים אתכם. תכוונו אותם למה באמת חשוב לכם, תעזרו בהם להידברות שמטרתה אחת – להגיע להסכמות! קבלו החלטה אמיצה שאתם לא ממשיכים עם הסחרור המשפטי ויהי מה, ותורו לעוה"ד להתקדם עם הקו שהתוויתם.

זה לא מסתייע מכל מיני סיבות? פנו לגישור!!! השופט יברך על השהיית ההליך המשפטי לשם מתן הזדמנות אמיתית וראויה לגישור, כן, גם אם כבר ניסיתם כזה בעבר והוא לא צלח, תנו הזדמנות נוספת.

וחשוב להבהיר – בשיח הצרכים הזה יש מקום נכבד גם לחלק הכלכלי – לא משנה כמה רכוש יש וכמה הדברים מורכבים מבחינת נכסים, חברות, זכויות, מניות, אופציות, חובות וכדומה, כל החלטה שאליה יגיע שופט לאחר כמה שנות דיונים היא החלטה אליה אתם יכולים להגיע בעצמכם הרבה לפני, עם הליווי המקצועי הנכון.

אז מה שהיה הוא שיהיה? אתם תחליטו.

שתהיה שנה אזרחית טובה ומעצימה, מלאת הזדמנויות לקבל החלטות טובות ולממשן ❤

RA
RA

עו"ד ומגשרת MBA מיה אלמגור, בעלת משרד לענייני משפחה, גירושין, צוואות, ירושות ויפוי כח מתמשך.

מומחית בניהול תהליכי גישור ומתאמת הורית.

משרד בנהריה ובחיפה.

050-4060747

[email protected]

About Author

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך...

קטגוריות נוספות